Nanopartiküllü minimum miktarda yağlama yönteminin cw511l alaşımının sürdürülebilir imalatına etkisi
The effect of the minimum quantity lubrication method with nanoparticles on the sustainable manufacturing of cw511l alloy
- Tez No: 771464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT KARA, ÖĞR. GÖR. ONUR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Makine, imalat ve savunma sanayisinde her geçen gün kullanımı artan aynı zamanda çevreci MQL (Minimum Quantity Lubrication - Minimum Miktarda Yağlama) yöntemi geleneksel soğutma sıvılarının yerini almaktadır. MQL yönteminde yapılan talaş kaldırma işlemlerinde uygulanan basınçlı hava, kullanılan malzeme ve kesici takım arasında bir yağ filmi oluşturmasıyla kesme bölgesinde sürtünmenin azalmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda kesme bölgesinde oluşan ısının talaş ile uzaklaştırılmasına, kesme bölgesinin daha az ısınmasına ve bununla birlikte kesici takım ömrüne pozitif etki etmektedir. Artan kesici takım ömrü ve ürün kalitesi ile birlikte azalan kesme kuvveti sayesinde kesme sıvıları talaşlı imalatta verimliliğin artmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada CW511L pirinç malzemesi kuru, MQL, MQL+ÇDKN (Çok Duvarlı Karbon Nanotüp), MQL+Nano Grafen yöntemleri ile tornalanarak gerçekleştirilmiştir. Nano MQL yöntemiyle yapılacak deneylerde kesme sıvısı içerisine nano boyutta tozlar ilave edilerek yapılmıştır. Tornalama deneyleri 160, 240, 320, 400 m/dk kesme hızlarında, 0,16, 0,24, 0,32 ve 0,40 mm/dev ilerleme hızlarında, 1,5 mm sabit talaş derinliğinde ve kaplamasız tungsten karbür kesici takımlarla yapılmıştır. Toplam 64 adet deney yapılmış olup deneyler sonucunda iş parçası yüzey pürüzlülüğüne, yüzey topografyasına, kesme bölgesi sıcaklığına, kesici takım aşınmasına etkileri ve farkları ortaya koyularak incelenmiştir. Deneyler sonucunda MQL+Nano Grafen yönteminin kuru işlemeye göre yüzey pürüzlülüğünde %57,75, kesme bölgesi sıcaklığında %16,46, kesici takım aşınmasında ise %59,26 daha iyi değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The environmentally friendly MQL (Minimum Quantity Lubrication) method, which is increasingly used in the machinery, manufacturing and defense industries, replaces traditional coolants. Compressed air applied in machining processes performed in the MQL method creates an oil film between the material used and the cutting tool, causing a decrease in friction in the cutting area. At the same time, it has a positive effect on the removal of the heat generated in the cutting zone with chips, less heating of the cutting zone, and on the life of the cutting tool. Thanks to the increased cutting tool life and product quality, as well as the reduced cutting force, cutting fluids increase productivity in machining. In this study, CW511L brass material was turned by dry, MQL, MQL+ÇDKN (Multi-Walled Carbon Nanotube), MQL+Nano Graphene methods. In the experiments to be carried out with the nano MQL method, nano-sized powders were added into the cutting fluid. Turning experiments were carried out with uncoated tungsten carbide cutting tools at cutting speeds of 160, 240, 320, 400 m/min, feed rates of 0,16, 0,24, 0,32 and 0,40 mm/rev and a fixed depth of cut of 1,5 mm. A total of 64 experiments were carried out and as a result of the experiments, the effects and differences on the workpiece surface roughness, surface topography, cutting zone temperature, cutting tool wear were examined. As a result of the experiments, 57,75% better values in surface roughness, 16,46% in cutting zone temperature and 59,26% better in cutting tool wear were obtained compared to dry machining of MQL+Nano Graphene method.