Akışkanlaştırıcı katkı tipinin geopolimer sistemin taze hal özellikleri ve dayanımına etkisi
Effect of plasticizer admixture type on fresh state properties and strength of geopolymer systems
  1. Tez No: 771478
  2. Yazar: HASAN ERİNÇ KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMBİZ RAMYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, İnşaat Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Geopolimer uygun alüminosilikat kaynaklarının belirli moleküler oranları sağlayacak şekilde alkali aktivatör ile karıştırılması ve kür edilmesiyle elde edilen inorganik alternatif bir yapı malzemesidir. Bu çalışmada lignin, polikarboksilat, melamin, naftalin gibi farklı su azaltıcı katkıların uçucu kül ve yüksek fırın cürufu ile üretilen geopolimer harç ve hamurların işlenebilirlik, priz süresi, yüksek sıcaklık direnci ve dayanım özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Karışımların mikro yapısı ve taze hal özellikleri ise SEM/EDS, XRD ve reolojik analizlerle belirlenmiştir. Uçucu kül grubunda polikarboksilat eter esaslı akışkanlaştırıcıların düşük dozajlarda kullanımı sulu tasarlanan muadil karışımlarına göre daha fazla yayılma verdiği fakat %6-15 oranında basınç dayanımını düşürdüğü tespit edilmiştir. Cüruf ile elde edilen karışımlarda ise bütün su azaltıcı katkılar su ile hazırlananların yayılma değerlerini geçemediği ve basınç dayanımını uçucu küle benzer seviyede düşürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Geopolymer is an alternative inorganic construction material obtained by mixing suitable aluminosilicate sources with alkali activator in a way to provide certain molecular ratios. In this study, the effects of different water reducing admixtures such as lignin, polycarboxylate and melamine naphthalene on the workability, setting time, high temperature resistance and strength of geopolymer mortar/paste mixtures produced with fly ash and blast furnace slag were investigated. The microstructure and fresh properties of the mixtures were determined by SEM/EDS, XRD and rheological analysis. The flow of fly ash-based mortar mixtures was improved slightly upon adding polycarboxylate ether-based admixtures at low dosages, compared to that of the control mixture. However, the compressive strength reduced by 10-15%. In the mixtures obtained with slag, it was observed that all water reducing admixture-bearing mixtures did not exceed the flow and compressive strength values of the counterpart mixtures prepared with water. The same behavior was observed in the fly ash-bearing geopolymer mixtures.