Nadir endemik noccaea rubescens (Schott & Kotschy ex boiss.) F.K.Mey. (Brassicaceae)'in koruma biyolojisi, yayılış haritalanması ve N. sintenisii (Hausskn. ex bornm.) F.K.Mey. ile filogenetik ilişkisi
Conservation biology and distribution mapping of rare endemic noccaea rubescens (Schott & Kotschy ex boiss.) F.K.Mey. and its phylogenetic relationships with N. sintenisii (Hausskn. ex bornm.) F.K.Mey.
  1. Tez No: 899160
  2. Yazar: FEVZİ RENAN KOCAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması kapsamında yayılışı orta Toroslarda Aladağlar ve Bolkar Dağları ile sınırlı olan endemik Noccaea rubescens'in yayılış alanı, yaşam alanı, populasyon büyüklüğü ve tür üzerinde tehdit oluşturan etmenler tespit edilerek IUCN tehlike kategorisi ele alınmıştır. Bu çalışmalar yapılırken biyoiklimsel değişkenler yardımı ile hem bu türün hem de morfolojik olarak yakın ilişkili N. bourgaei ve N. sintenisii'nin geçmiş, günümüz ve farklı gelecek senaryolarına dayanan Ekolojik Niş Modellemeleri yapılarak farklı zaman dilimlerinde bu türler için biyoiklimsel olarak uygun alanlar belirlenmiştir. Böylece bu türlere ait biyocoğrafik ve koruma biyolojisi perspektifinden çıkarsamalar yapılmıştır. Ayrıca ele alınan üç türün morfolojik, moleküler (hem Sanger hem de yeni nesil RADSeq dizi analizleri) ve ekolojik parametreler üzerinden karşılaştırmaları yapılarak N. rubescens'in farklı bir tür olduğu ancak diğer iki türün coğrafi olarak ayrışmış bir türe ait iki alttür olduğuna karar verilmiştir. Noccaea bourgaei isminin N. sintenisii'ye karşı önceliği olması nedeniyle ikinci tür öncekinin alttürü yapılmıştır. Ayrıca N. bourgaei türünün bu tez çalışması kapsamında lektotipifikasyonu da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the distribution range, habitat, population size, and threat factors affecting the endemic species Noccaea rubescens, which is restricted to the Aladağlar and Bolkar Mountains in the Central Taurus Mountains, were assessed, and its IUCN threat category was discussed. In addition, Ecological Niche Modelling was conducted using bioclimatic variables to analyze past, present, and various future scenarios for this species and its morphologically similar relatives, N. bourgaei and N. sintenisii, to identify bioclimatically suitable areas across different time periods. These analyses provided insights into the biogeography and conservation biology of the species. Furthermore, a comparison of the three species based on morphological, molecular (both Sanger and next-generation RADSeq), and ecological parameters led to the conclusion that N. rubescens is a distinct species, while the other two are subspecies of a geographically separated species. Given that the name N. bourgaei has priority over N. sintenisii, the latter was reclassified as a subspecies of the former. Additionally, lectotypification of N. bourgaei was carried out as part of this thesis.