İcra Hukukunda zamanaşımı
Statute of limitations in Enforcement Law
- Tez No: 771523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hukukta hakların belirli süreleri içinde talep edilmemesi halinde zamanaşımına uğrayacağı kabul edilmektedir. Alacaklı, hakkının cebri icra yolu ile yerine getirilmesini talep edebilir, buna karşın borçlu da hakkın zamanaşımına uğradığını iddia edebilir. Zamanaşımı, icra hukukunda ilk olarak zamanaşımını kesen sebepler bakımından ve daha sonra takip yollarında zamanaşımının ileri sürülmesi bakımından gündeme gelmektedir. Çalışmamızda zamanaşımına ilişkin genel bilgiler verildikten sonra takip yollarına göre zamanaşımı meselesi incelenmektedir. İlk olarak ilâmlı icrada özellikle ihtilaflı bulunan yabancı mahkeme kararlarının icrasında zamanaşımı açıklanmaktadır. Daha sonra genel haciz yolu ile takip, kambiyo senetlerine özgü takip ve rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takip kiralanan taşınmazların ilâmsız icra yolu ile tahliyesi bakımından zamanaşımının ileri sürülmesi ve mahkeme tarafından dikkate alınması ele alınmaktadır. Son olarak geçici hukukî koruma yollarından biri olan ihtiyati hacizde zamanaşımının özellik arz ettiği durumlar açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is accepted that the rights to receivable will be in dange rof lapsing if they are not requested within a certain period of time. The creditor may demand the fulfillment of her right through forced enforcement, while the debtor may claim that the right is time-barred. The statute of limitations comes to the fore in the enforcement law firstly in terms of the reasons that cut the statute of limitations and then in terms of asserting the statute of limitations in the proceedings. In the study, after giving general information about the statute of limitations, the issue of statute of limitations is examined according to the ways of follow-up. First of all, the statute of limitations is explained in the execution of foreign court decisions that are particularly controversial in the execution with a judgment. Then, the claim of the statute of limitations in terms of different ways of proceeding and its consideration by the court are discussed. Finally, the situations in which the statute of limitations is peculiar in the provisional attachment, which is one of the temporary legal protection methods, is explained.