Aktif harmanlanmış İngilizce öğretiminin lise öğrencilerinin okuduğunu anlama başarısı ve İngilizce öğrenme güdülenmeleri üzerine etkisi
The effect of active blended English instruction on reading comprehension and motivation for learning English of high school students
  1. Tez No: 771524
  2. Yazar: BERRİN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ATEŞ ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, aktif harmanlanmış İngilizce öğretiminin lise öğrencilerinin okuduklarını anlama başarılarına ve İngilizce öğrenme güdülenmelerine etkisini incelemek ve öğrencilerin aktif harmanlanmış İngilizce dersinin kendilerine katkılarına ilişkin görüşlerini almaktır. Çalışmada, harmanlanmış öğrenme, işbirlikli öğrenmeyi temel aldığında, diğer bir deyişle aktif harmanlanmış öğrenme uygulandığında öğrencilerin okuduklarını anlama başarılarının ve İngilizce öğrenme güdülenmelerinin anlamlı düzeyde değişip değişmediği sorularına yanıt aranmaktadır. Çalışmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde, İzmir Kemalpaşa ilçesinde bir lisede 9. Sınıfta okuyan 52 öğrencidir. İngilizce dersinde gerçekleştirilen denel işlem 6 hafta sürmüştür. Çalışmada denel işlem materyali olarak kullanılan aktif harmanlanmış temelli program tasarısı, okuduğunu anlamaya yönelik başarı testi, İngilizce dil öğreniminde güdülenme ölçeği ve dersi değerlendirme anketi veri toplama aracı olarak kullanışmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, aktif harmanlanmış öğrenme temelli İngilizce öğretimi öğrencilerin İngilizce okuduklarını anlama başarılarını anlamlı düzeyde artırmaktadır. Öğrenciler, program tasarısının kendilerine katkılarına ilişkin olumlu görüşler belirtmişlerdir. Bununla birlikte, program tasarısı öğrencilerin İngilizce öğrenme güdülenmeleri üzerinde anlamlı bir fark yaratmamıştır. Aktif harmanlanmış İngilizce öğretiminin öğrencilerin başarılarını artırdığı ve program tasarımına ilişkin öğrencilerin olumlu görüşleri olduğundan İngilizce öğretiminde bu tasarımın uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of active blended English teaching on high school students' reading comprehension achievement and motivation to learn English, and to get the students' views on the contribution of the active blended English course to them. In the study, answers are sought to the questions of whether students' reading comprehension success and motivation to learn English change significantly when blended learning is based on cooperative learning, in other words, when active blended learning is applied. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The participants of this study are 52 students of 9th grade studying in a high school in Izmir Kemalpasa in the Spring Term of the 2021-2022 Academic Year. The experimental procedure carried out in the English class lasted for 6 weeks. The active blended-based program design, which was used as the empirical process material in the study, the achievement test for reading comprehension, the motivation scale in English language learning and the course evaluation questionnaire were used as data collection tools. According to the findings of the study, active blended learning-based English teaching significantly increases the success of students' reading comprehension in English. Students expressed positive opinions about the contribution of the program design to them. However, the program design did not make a significant difference on students' motivation to learn English. It is recommended to apply this design in English teaching, since active blended English teaching increases the success of students and students have positive opinions about the program design.