Karasu kent merkezinin çevresel gürültü düzeyinin saptanması
Determination of the environmental noise level of Karasu city center
  1. Tez No: 771582
  2. Yazar: ADEM GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde teknolojinin, endüstrinin, ulaşım araçlarının gelişmesi ve artmasıyla birlikte Türkiye'de ve Dünyada, gürültü önemli bir çevre, yaşam ve sağlık sorunudur. Gürültüyü insanlar üzerinde olumsuz etki yaratan, istenmeyen, hoşa gitmeyen rahatsız edici ses topluluğu olarak ifade etmek mümkündür. Gürültü haritaları, özellikle hızlı kentleşme sürecinde hem doğal kaynakların hem de kent insanın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla kent planları için önemli bir veridir. Çalışma kapsamında; Karasu belediyesi mücavir alan sınırları içerisinde konut, sanayi, ticaret, turizm merkezi, yeşil alan gibi farklı kullanımlarda ve çevresel gürültünün en büyük sebeplerinden olan, karayolları ulaşımı sağlayan ana arterlerde belirlenen 84 noktada on iki ay boyunca gürültü ölçümleri yapılmıştır. Çalışmanın amaçları, belediye mücavir alan sınırı içerisinde on iki ay boyunca yapılan ölçümler sonucunda kentin gürültünün izin verilen değerleri geçen ve izin verilen değerlere yaklaşan bölgelerinin tespitinin yapılması, aylara, mevsimlere göre ve yıllık ortalama gürültü haritalarının oluşturulmasıdır. Bunun için elde edilen gürültü değerlerinin aylık ve mevsimlik açıdan istatistiksel analizi gerçekleştirilmiştir. Gürültü ölçümleri Svantek 971 model ölçüm cihazıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler Esri ArcGIS 10.1 yazılımı kullanılarak enterpolasyon yöntemi ile gürültü haritaları oluşturulmuştur. Sonuç olarak gürültünün ana sebebinin trafikten kaynaklandığı, gürültünün izin verilen değerleri aşan bölgelerde, ilçeleri bir birine bağlayan İstanbul ve Ankara Caddeleri üzerinde olduğu görülmüştür. Karasu kent merkezinde gürültünün aylara ve mevsimlere göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. En yüksek değerler yaz mevsiminde, temmuz ayında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technology, industry, together with developments in Turkey and the increase in transport and in the world, an important environmental noise is an issue of life and health. It is possible to express the noise as an undesirable and unpleasant discomforting sound group that has negative effects on people. Noise maps are important data for urban plans in order to improve the quality of life of both natural resources and urban people, especially during the rapid urbanization process. Scope of work; Noise measurements were made for 12 months at 84 points identified in the main arteries providing access to highways in different uses such as housing, industry, trade, tourism center, green area and within the boundaries of Karasu Municipality. The aim of the study is to determine the regions of the city which exceed the permissible values of the noise and approach the permissible values as a result of the measurements carried out for twelve months within the boundary of the municipality, and to create noise maps according to the seasons. For this purpose, statistical analysis of the obtained noise values for seasons was performed. Noise measurements were carried out with Svantek 971 meter. The data obtained were interpolated by using Esri ArcGIS 10.1 software. As a result, the main reason of the noise is due to the neutrality, the noise exceeds the permissible values in the regions, which connects the districts on one of the Istanbul and Ankara Street was found. Noise in Karasu city center It was found that according to the seasons. The highest values were measured in summer, in July.