Farklı iletken tellere sahip kolektörlerin bal arısı (Apis mellifera L.) zehri içeriğine etkisi
The effect of collectors with different conductor wires on the honey bee (Apis mellifera L.) venom content
- Tez No: 771587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bal arısı zehri uzun yıllardır araştırmalara konu olmakla birlikte söz konusu araştırmalar daha çok farmakolojik özellikleri üzerine yoğunlaşmış, üretim ve içeriğine etkili faktörler daha az değerlendirme konusu olmuştur. Üretiminde kullanılan kollektör yapısının zehir içeriğine etkisi olup olmadığını ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada pirinç, çelik, alüminyum ve bakır teller takılmış 4 farklı yapıda kollektör kullanılmıştır. Van YYÜ Arıcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi İşletmesinde yürütülen araştırmada, her kollektör 4'er F1 Kafkas kolonisine yerleştirilerek üretilen zehirler cam plakalar üzerinden kuru olarak hasat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although honeybee venom has been the subject of research for many years, these studies have focused more on its pharmacological properties, and the factors affecting its production and content have been less evaluated. In this study, which aims to reveal whether the collector structure used in its production has an effect on the venom content, 4 different types of collectors with brass, steel, aluminum and copper wires were used. In the research carried out at Van YYU Beekeeping Application and Research Center, the venom produced by placing the collectors in 4 F1 Caucasian colonies was harvested dry on glass plates. Products stored under appropriate storage conditions were subjected to content analysis in terms of production amount and melittin, apamine and phospholipase A2, and Duncan and LSD Multiple Comparison tests were applied to the obtained data.