Genç yetişkinlerde bağlanma stilleri ve iletişim becerileri arasındaki ilişkide durumluk-sürekli kaygının aracı rolü
The mediator role of state-trait anxiety, in connection between attachment styles and communication skills among young adults
- Tez No: 771605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı; genç yetişkinlerde bağlanma stilleri ve iletişim becerileri arasındaki ilişkide durumluk-sürekli kaygının aracı rolünü incelemektir. Bu araştırmanın evreni, 18-35 yaş arası genç yetişkin bireylerden meydana gelmektedir. Örneklem grubu ise evren içerisinden araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen ve uygun örneklem olarak da bilinen örnekleme tekniği kullanılarak seçilen 781 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada, veri toplama araçları olarak“Sosyodemografik Bilgi ormu”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri ”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“İletişim Becerileri Ölçeği – Yetişkin ormu”ile toplanmıştır. Araştırmada bağımsız gruplar t testi, anova analizi, pearson korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi yapılmıştır. Analizler alfa 0.05 düzeyinde incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; güvenli bağlanma stilinin iletişim becerileri üzerindeki etkisinde sürekli kaygının kısmi aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında, güvenli bağlanma ve korkulu bağlanma stilleri ile iletişim becerilerinin iletişim kurmaya isteklilik boyutu arasındaki ilişkilerde de sürekli kaygının kısmi aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Edinilen korelasyon bulgularına göre; iletişim becerileri ve boyutları ile güvenli bağlanma stili arasında pozitif; saplantılı, kayıtsız ve korkulu bağlanma stilleri arasında ise negatif ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, güvenli bağlanmanın durumluk ve sürekli kaygıyla negatif yönlü ilişkisi bulunmuş iken saplantılı ve korkulu bağlanmanın durumluk ve sürekli kaygıyla pozitif ilişkili olduğu belirlenmiştir. Durumluk ve sürekli kaygının iletişim becerileri ile ilişkisi değerlendirildiğinde, her iki kaygı türünün de iletişim becerilerine ait toplam puan ile alt boyutlarda negatif yönlü ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of state-trait anxiety in the relationship between attachment styles and communication skills in young adults. The population of this research consists of young adults aged 18-35. The sample group consists of 781 individuals who voluntarily want to participate in the research and are selected by using the sampling technique also known as accidental or convenience sampling. In the study, data were collected with“Sociodemographic Information Form”,“Inventory of Experiences in Close Relationships II”,“State- Trait Anxiety Scale”and“Communication Skills Scale - Adult Form”. In the study, independent groups t test, ANOVA analysis, Pearson correlation analysis and structural equation modelling were performed. The analyses were examined at alpha=0.05 level. According to the results of the research, it was determined that trait anxiety had a partial mediating role in the effect of secure attachment style on communication skills. In addition, it was determined that trait anxiety had a partial mediating role in the relations between secure attachment and fearful attachment styles and the willingness to communicate dimension of communication skills. According to the obtained correlation findings, positive and significant relationships were found between communication skills and dimensions and secure attachment style; and negative and significant relationships between preoccupied, dismissive and fearful attachment styles. In addition, it was determined that secure attachment was negatively related to state and trait anxiety, while preoccupied and fearful attachment was positively related to state and trait anxiety. When the relationship between state and trait anxiety and communication skills was evaluated, a negative relationship was found between the total score of communication skills and the sub-dimensions of both anxiety types.