Yetişkinlerde bağlanma stilleri ile başa çıkma stilleri ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship of the styles of dealing with the styles of commitment in the adults and satisfaction with life
  1. Tez No: 821219
  2. Yazar: GİZEM SAMAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bağlanma kuramları, bir çocuğun erken çocukluk döneminde birincil bakıcıyla olan ilişkisinin gelecekteki ilişkisinde çok önemli olduğunu vurgular. Erken çocukluk döneminde çocuk, birincil bakım verenle kurduğu ilişki çerçevesinde bakıcı ve kendisi hakkında zihinsel modeller oluşturur ve bu modeller yaşam boyu devam eder ve her dönemde kurulan ilişkinin temelini oluşturur. Bunun nedeni, iletişim ve başa çıkmanın, problem durumunun bilişsel bir yorumunu ve kendinize ve başkalarına ne kadar güvenebileceğinize dair bir kararı içermesidir. Özellikle son yıllarda yetişkinlerde büyük önem taşıyan yaşam doyumu ile ilgili araştırmalar giderek artmaktadır. Araştırmada yetişkinlerde bağlanma stilleri ile başa çıkma stilleri ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Attachment theories emphasize that a child's relationship with a primary caregiver during early childhood is crucial to their future relationship. In early childhood, the child creates mental models about the caregiver and himself within the framework of his relationship with the primary caregiver, and these models continue throughout life and form the basis of the relationship established in every period. This is because communication and coping involve a cognitive interpretation of the problem situation and a decision about how much you can trust yourself and others. Especially in recent years, studies on life satisfaction, which is of great importance in adults, have been increasing. The aim of the study was to examine the relationship between attachment styles, coping styles and life satisfaction in adults.