Synthesis of new pyrimidine and triazolopyrimidine derivatives
Yeni pirimidin ve triazolopirimidin türevlerinin sentezi
- Tez No: 771640
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLBİYE KÖKBUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tezde, bir dizi benzilidenmalononitril ve guanilhidrazon, başlangıç maddesi olarak mükemmel verimlerde (%85-95) sentezlenmiştir. Reaksiyon koşullarının optimizasyonundan sonra, benzilidenmalononitrillerin tamamı guanilhidrazonlar kullanılarak taranmıştır. Reaksiyonların sonucunda, bir dizi yeni 5-amino [1,2,4]triazolo[1,5-c]pirimidin türevi ve 6-amino-2-imino dihidropirimidin türevi madde elde edilmiştir. Sentezlenen moleküller, 1H-NMR, 13C-NMR, HR-MS ve IR spektrumları kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca, triazolopirimidin türevlerinin yapısı, tek kristal X-ışını kırınımı ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a series of benzylidenemalononitriles and guanylhydrazones synthesized as reagents in excellent yields (85-95%). After optimization of reaction conditions, the scope of the benzylidene malononitriles was screened using guanyl hydrazones. As a result of the reactions, series of novel 5-amino [1,2,4]triazolo[1,5-c]pyrimidine derivatives and 6- amino-2-imino dihydropyrimidine derivatives obtained. The synthesized molecules were characterized by using 1H-NMR, 13C-NMR, HR-MS and IR spectra. Moreover, structure of triazolopyrimidine derivatives was verified by single-crystal X-ray diffraction.