Primer glomerüler hastalıklarda NON-albumin proteinüri ve tübülointertisyel hasar ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between NON-albumin proteinuria and tubulointerstitial damage in primary glomerular diseases
- Tez No: 771665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYERDEN EBİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı primer glomerülonefrit hastalarında, tanı anındaki non-albumin proteinüri miktarının, tübülointertisyel hasar ile ilişkisini belirlemek ve renal fonksiyon kaybını öngörme gücünü değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji kliniğinde Ocak 2014-Aralık 2021 tarihleri arasında takip edilen primer glomerülonefrit hastaları alınarak gerçekleştirildi. Çalışma geriye dönük gözlemsel bir çalışma olarak yapıldı. Hastaların demografik ve antropometrik bilgileri, laboratuvar sonuçları, biyopsi raporları hasta dosyalarından geriye dönük olarak kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya 246 erişkin Primer GN tanısı olan (Fokal Segmental Glomerüloskleroz, IgA Nefropati, Minimal Değişiklik Hastalığı, Kresentik Nekrotizan Glomerülonefrit, Membranöz GN, Membranoproliferatif GN ve C3 GN ) hasta alındı. Çalışma popülasyonu yaş ortalaması 47,50 ± 14,25 idi. %35,8'si kadın ve %18,3'ü diyabetikti. Medyan takip süresi 25,83 (IQR,10,73-42,51) aydı. Medyan nonalbüminüri miktarı 947 (IQR 536,75-1848) mg/gün ve medyan GFR 58,5 (IQR 31,75-94,5) ml/dk idi. Çalışma sonunda 48 (%19,51) hastada renal fonksiyon kaybı gelişti. İF derecesine göre hastalar üç gruba ayrıldı. Hastaların gruplara göre dağılımı grup 1 ( İF yok) 39, grup 2 (İF
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to determine the relationship between the amount of non-albumin proteinuria at the time of diagnosis and tubulointerstitial damage in patients with primary glomerulonephritis, and to evaluate its predictive power for the loss of renal function. MATERIALS AND METHODS: Patients with a diagnosis of primary glomerulonephritis who were followed up in the Department Nephrology of the Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between January 2014 and December 2021 were included in this study. It was conducted as a retrospective observational study. Patient records obtained from patient files regarding the demographic and anthropometric information, laboratory results and biopsy reports were used retrospectively in the study. RESULTS: The study included 246 adult patients with a diagnosis of Primary GN (Focal Segmental Glomerulosclerosis, Ig A Nephropathy, Minimal Change Disease, Crescentic Necrotizing Glomerulonephritis, Membranous GN, Membranoproliferative GN and C3 GN). The mean age of the study population was 47.50 ± 14.25 years. 35.8% of them were female and 18.3% were diabetic. Median follow-up time was 25.83 (IQR, 10.73-42.51) months. The median amount of nonalbuminuria was 947 (IQR 536.75-1848) mg/day and the median GFR was 58.5 (IQR 31.75-94.5) ml/min. At the end of the study, loss of renal function developed in 48 (19.51%) patients. Patients were divided into three groups according to the degree of IF. The distribution of the patients by groups was observed as 39 patients in group 1 (no IF), 170 patients in group 2 (IF