Androgenetik alopesi hastalarında serum progranulin ve beta-katenin düzeylerinin ölçümü ve kontrol grubuyla karşılaştırılması
Evaluation of serum progranulin and beta-catenin levels in androgenetic alopecia patients and comparison with the control group
  1. Tez No: 771667
  2. Yazar: MELİS BAL AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ CANPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç Androgenetik alopesi (AGA), genetik olarak yatkın bireylerde görülen kıl foliküllerinin minyatürizasyonuyla seyreden ilerleyici bir saç hastalığıdır. Hastalığın etyolojisinde dihidrotestosteron (DHT), bilinen temel molekül olup, birçok sitokin, hormon, büyüme faktörü de suçlanmaktadır. Progranulin (PGRN), nöron hücreleri, kondrositler, lökositler, glia hücreleri ve epitelyal hücrelerden salgılanan glikoprotein yapıda bir büyüme faktörüdür. Yapılan çalışmalarda anti-inflamatuvar etkisiyle nöronal sağkalımda, yara iyileşmesinde ve tümörogenezisde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Farelerde yapılan bir çalışmada PGRN'nin kıl şaftının çapında küçülmeye ve kıl uzamasında yavaşlamaya neden olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle PGRN'nin kıl foliküllerinde minyatürizasyonla seyreden sık görülen bir saç hastalığı olan AGA ile ilişkisi olup olmadığı ilgi konusudur. Kıl biyolojisiyle ilişkili bir diğer molekül olan β-katenin, kıl folikülü morfogenezinde önemli rol oynamakta olup, AGA'da Wnt/β-katenin yolağının inhibe olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada AGA'lı erkek hastalarda serum progranulin ve β-katenin düzeylerine bakarak, serum PGRN'nin hastalık patogenezinde rol alıp almadığını, bu iki molekülün birbirleriyle ve hastalık şiddetiyle olan ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Dermatoloji polikliniğine başvuran, topikal veya sistemik tedavi almayan yaş açısından uyumlu, 44 erkek AGA hastası ve 36 erkek sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edilerek, serum progranülin ve β-katenin seviyeleri bakıldı. Çalışmaya dahil edilen AGA hastalarının demografik özellikleri, öz ve soy geçmişleri, AGA'nın tutulum yeri, evresi, hastalık süresi, geçmişte alınan tedaviler ve mevcut tedaviler kaydedildi. ix Bulgular Çalışmaya 44 AGA hastası ve 36 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 80 kişi dahil edildi. Hasta grubundaki bireylerin serum PGRN düzeyi ortalama 6.39±1.28 ng/ml; kontrol grubundaki bireylerin serum PGRN düzeyi ortalama 4.11±0.54 ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
Aim Androgenetic alopecia (AGA) is a progressive hair disease with miniaturization of hair follicles seen in genetically predisposed individuals. Dihydrotestosterone (DHT) is the main molecule known in the etiology of the disease, and many cytokines, hormones and growth factors are also blamed. Progranulin (PGRN) is a glycoprotein growth factor secreted from neuron cells, chondrocytes, leukocytes, glia cells and epithelial cells. Studies have proven that it is effective in neuronal survival, wound healing and tumorigenesis with its anti-inflammatory effect. In a study in mice, it was shown that PGRN caused a reduction in the diameter of the hair shaft and a slowdown in hair growth. Therefore, it is of interest whether PGRN is associated with AGA, a common hair disease with miniaturization of hair follicles. β-catenin, another molecule associated with hair biology, plays an important role in hair follicle morphogenesis, and studies have shown that the Wnt/β-catenin pathway is inhibited in AGA. In this study, we aimed to investigate whether they play a role in the pathogenesis of the disease and their relationship with disease severity by looking at serum progranulin and β-catenin levels in male patients with AGA. Materials and Methods 44 AGA patients who applied to the dermatology outpatient clinic and did not receive systemic or topical treatment, and 36 healthy controls were included in the study, and serum progranulin and β-catenin levels were measured. Demographic characteristics, personal and family histories, involvement of AGA, stage, disease duration, previous treatments and current treatments were recorded in the AGA patients included in the study. Results A total of 80 people, 44 of whom were AGA patients and 36 healthy controls, were included in the study. The mean serum PGRN level of the individuals in the xi patient group was 6.39±1.28 ng/ml; The mean serum PGRN level of the individuals in the control group was 4.11±0.54 ng/ml.