İnme hastalarında bobath yöntemi ve Görev Odaklı Yaklaşım'ın gövde kaslarının mimari özellikleri ve aktivasyonları ile fonksiyonel performans üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of bobath method and Task-Oriented Approach on architectural features and activations of trunk muscles and functional performance in stroke patients
- Tez No: 771680
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, inme hastalarında Bobath Yöntemi ve Görev Odaklı Yaklaşım (GOY)'ın gövde kaslarının mimari özellikleri ve aktivasyonları ile fonksiyonel performans üzerine etkilerinin incelenmesi ve karşılaştırılması amacı ile planlandı. Çalışmaya dahil edilen 36 hasta randomize bir şekilde Bobath grubu ve GOY grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar 8 hafta, haftada 3 gün, günde 1 saat tedaviye alındı. Gövde fonksiyonu Gövde Bozukluk Ölçeği, motor performans İnme Rehabilitasyonunda Hareket Değerlendirme Ölçeği, hedefe ulaşma düzeyi Hedefe Ulaşma Ölçeği, gövde kas kalınlıkları ultrasonografi ve kas aktivasyonları yüzeyel elektromiyografi, denge statik postürografi ve yürüyüş GaitRite Yürüyüş Analiz Sistemi ile değerlendirildi. Çalışma 34 hasta ile tamamlandı. Bobath ve GOY gruplarının yaş ortalamaları 55,76±17,23 ve 48,88±12,43 yıldı. Tanımlayıcı veriler, hastalık süresi ve tedavi öncesi tüm ölçümlerin değerleri gruplar arasında benzerdi (p>0,05). Tedavi sonrası gövde fonksiyonları, motor performans ve hedefe ulaşma düzeyi her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde gelişti (p0,05). Çalışmamızın sonuçları, Bobath Yöntemi'nin rektus abdominis kalınlığını arttırmada GOY'a göre daha iyi gelişmeler sağladığı ve her iki yöntemin inme hastalarında gövde fonksiyonu, motor performans, hedefe ulaşma, denge, yürüme ve gövde kas aktivasyonu üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine and compare the effects of the Bobath Method and Task-Oriented Approach (TOA) on the architectural features and activation of trunk muscles and functional performance in stroke patients. The 36 patients included in the study were randomly divided into two groups, the Bobath and the TOA. The patients were treated for 8 weeks, 3 days a week, 1 hour a day. Trunk function with Trunk Impairment Scale, motor performance with Stroke Rehabilitation Assessment of Movement Scale, level of goal attainment with Goal Attainment Scale, trunk muscle thicknesses with ultrasonography and muscle activations with surface electromyography, balance with static posturography and gait with GaitRite Gait Analysis System were evaluated. The study was completed with 34 patients. The mean age of the Bobath and the TOA groups were 55.76±17.23 and 48.88±12.43. The descriptive data, duration of disease, and values of all measurements before treatment were similar between the groups (p>0.05). After the treatment, trunk functions, motor performance and level of goal attainment improved statistically in both groups (p0.05). The results of our study show that the Bobath Method provides better improvements than the TOA in increasing the rectus abdominis thickness, and both methods have positive effects on trunk function, motor performance, goal attainment, balance, gait, and trunk muscle activation in stroke patients.