Trigliserit Glukoz İndeksi'nin dekompanse kalp yetersizliği tablosu ile kliniğimize yatırılmış diyabetik ve non-diyabetik olgularda mortalite ve morbidite üzerine etkisi
The effect of Triglyceride Glucose Index on mortality and morbidity in diabetic and non-diabetic patients hospitalized in our clinic with decompensated heart disease
- Tez No: 771696
- Danışmanlar: UZMAN RAHİME ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Trigliserit glukoz indeksi insülin direncinin basit yeni güvenilir alternatif belirteci olup ve kardiyovasküler sonuçların bağımsız bir tahmincisi olarak kabul edilmektedir. Bizde çalışmamızda dekompanse kalp yetersizliği sebebi ile hastaneye yatırılan hem diyabetik hem de non-diyabetik olgularda trigliserit glukoz indeksinin mortalite ve morbidite üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma hastanesi İç hastalıkları kliniğine 01/01/2015-31/12/2021 yılları arasında dekompanse kalp yetersizliği tanısı ile interne olan 18-90 yaş arası 112 diyabetik ve 86 diyabetik olmayan toplam 198 hasta çalışmamıza dahil edildi. Bu olguların servis dosyaları, e-nabız verileri, medeczane verileri restrospektif olarak tarandı ve hastane kayıt sisteminden mevcut kayıtlı numarasına ulaşılarak mortalite durumları sorgulandı. Diyabetik ve non diyabetik olgular arasında hastane yatış süreleri, yeniden hastane yatışı, yoğun bakım yatışı ve mortalite açısından karşılaştırıldı. TyG indeks skoru prevalansa göre 3 grup oluşturuldu; T1 grubu (9.07). Bu gruplar arası hastane yatış süreleri, hastane yatış süreleri, yoğun bakım ünitesine yatış ve mortalite açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: TyG indeksinin ortalaması (8,82±0,67) ve ortanca değeri 8,73 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The triglyceride glucose index is a simple new reliable alternative marker of insulin resistance and is accepted as an independent predictor of fantasy outcomes. In our study, it was aimed to investigate the mortality and morbidity of triglyceride glucose index in hospital in both diabetic and non-diabetic patients whose organs were hospitalized with the formation of decompensated heart functioning. Materials and methods: A total of 198 patients, 112 diabetic and 86 non-diabetic, between the ages of 18-90, who were interned with the diagnosis of decompensated heart failure between 01/01/2015-31/12/2021 at Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Internal Medicine Clinic were included in our study. The service files, e-pulse data, and medical records of the patients included in the study were scanned retrospectively, and the mortality status of the patients was questioned by accessing their current registered number through the hospital registry system. The duration of hospitalization, rehospitalization, intensive care unit admission, and mortality were compared between diabetic and non-diabetic patients. The TyG index score was calculated according to the prevalence, and 3 groups were formed as T1 group (9.07) and compared in terms of hospitalization time, hospital stay, intensive care unit admission and mortality between the groups. Results: The mean of the TyG index in all patients was (8.82±0.67) and the median value was 8.73. While the mean of the TyG index in non-diabetic patients was (8.49±0.52), the mean of the TyG index in diabetics was calculated as (9.08±0.66).