Korona boşalmasının, tarım atığı niteliğindeki fıstık kabuğundan biyogaz üretimi üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of corona discharge on biogas production from agricultural waste pistachio shell
- Tez No: 771702
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ HANSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED RAŞİT ATELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, fosil yakıtlara alternatif olabilecek ve tarım atığı niteliğindeki fıstığın en dış kabuğundan biyogaz üretim potansiyeli incelenmiştir. Fıstık kabuğu, mineral ve vitaminler açısından zengin olduğundan dolayı tercih edilmiştir. Çalışmada, üretilen gazın verimini arttırmak amacıyla ilk defa bir ön işlem tekniği olarak korona boşalması yöntemi kullanılmış ve korona boşalmasının biyogaz üretimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Korona boşalması ön işleminin hem gazın üretim miktarını hem de üretim hızını arttırdığı gözlemlenmiştir. Ön işlem için hazırlanan numuneler, 2'şer gram olarak iki bakır levha arasında ince bir tabaka oluşturacak şekilde serildikten sonra gerilim (3 Kilovolt (kV), 5 kV, 7,5 kV), zaman (180 saniye (sn), 300 sn, 600 sn) ve frekans (50 Hz, 250 Hz, 500 Hz) olmak üzere 3 parametrede farklı değerler uygulanmıştır. Uygulanan ön işlemin etkisini belirlemek için her bir numuneye biyometan üretim potansiyeli (BMP) testi uygulanmıştır. Fıstığın en dış kabuğundan ön işlem uygulanmadan 227 mililitre (ml) biyogaz elde edilirken, ön işlem görmüş numunelerden en iyi biyogaz üretimi 279 ml olarak 3 kV gerilim, 300 sn süre ve 500 Hz frekansta bulunmuştur. Uygulanan ön işlemin biyogaz verimini % 23 oranında arttırdığı tespit edilmiştir. Korona boşalması ön işleminin biyogaz içerisindeki metan (CH4) miktarı biyoproses kontrol yöntemiyle belirlenmiştir. Bu yöntemde, üretilen biyogaz alkali bir çözeltiden (% 3 Sodyum Hidroksit (NaOH)) geçirilerek Karbon Dioksit (CO2) içeriğinin tutulması sağlanmış ve kalan kısım CH4 olarak kabul edilmiştir. Ön işlem uygulanmayan hammaddeden 165,2 CH4/g VS elde edilirken, ön işlem uygulanmış numunelerden en iyi CH4 verimi, 238,9 CH4/g VS olarak 5 kV gerilim, 300 sn süre ve 500 Hz frekansta elde edilmiştir. Uygulanan ön İşlemin metan verimini % 45 oranında arttırdığı tespit edilmiştir. Uygulanan korona boşalması ön işleminin uygulanabilir olup olmadığını tespit etmek amacıyla uygulama esnasında kaydedilen akım değerleri hesaba katılarak enerji analizi yapılmıştır. Yapılan enerji analizinde ekstradan üretilen CH4'ün elektrik enerjisi karşılığı hesaplanırken 2 farklı senaryo kullanılmıştır. Bir senaryoda verim % 40 kabul edilirken bir diğer senaryoda verim % 95 olarak kabul edilmiştir. İlk senaryoda kümülatifte artıda olan numune sayısı 2 iken, ikinci senaryoda kümülatifte artıda olan numune sayısı 7 olarak tespit edilmiştir. Enerji analizine göre fıstık kabuğuna korona boşalması ön işlemi uygulamak için 3 kV, 3 dk ve 500 Hz değerlerinin optimum değerler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biogas production potential from the outer shell of the pistachio, which can be an alternative to fossil fuels and is an agricultural waste, was investigated. Pistachio shell is preferred because it is rich in minerals and vitamins. In the study, corona discharge method was used as a pretreatment technique for the first time in order to increase the efficiency of the produced gas and the effect of corona discharge on biogas production was investigated. It was observed that the corona discharge pretreatment increased both the gas production amount and the production rate. After the samples prepared for pre-treatment are laid in a thin layer between two copper plates in 2 grams each, voltage (3 Kilovolts (kV), 5 kV, 7,5 kV), time (180 seconds (sec), 300 sec. 600 sec) and frequency (50 Hertz (Hz), 250 Hz, 500 Hz) different values were applied in 3 parameters. Biomethane production potential (BMP) test was applied to each sample to determine the effect of the applied pretreatment. While 227 milliliters (ml) of biogas was obtained from the outermost shell of the pistachio without pre-treatment, the best biogas production from the pre-treated samples was found as 279 ml at 3 kV voltage, 300 sec duration and 500 Hz frequency. It was determined that the applied pretreatment increased the biogas yield by 23 %. The amount of methane (CH4) in the biogas of the corona discharge pretreatment was determined by the bioprocess control method. In this method, the produced biogas was passed through an alkaline solution (3 % Sodium Hydroxide (NaOH)) to keep the Carbon Dioxide (CO2) content and the remainder was accepted as CH4. While 165,2 CH4/g VS was obtained from untreated raw material, the best CH4 yield from pretreated samples was found as 238,9 CH4/g VS at 5 kV voltage, 300 sec time and 500 Hz frequency. It was determined that the applied pretreatment increased the CH4 yield by 45 %. In order to determine whether the applied corona discharge pretreatment is applicable or not, an energy analysis was performed by taking into account the current values recorded during the application. In the energy analysis, 2 different scenarios were used while calculating the electrical energy equivalent of the extra CH4 produced. In one scenario, the efficiency is accepted as 40 %, while in another scenario, the efficiency is accepted as 95 %. While the number of cumulative positive samples was 2 in the first scenario, the cumulative positive sample number was 7 in the second scenario. According to the energy analysis, it has been determined that 3 kV, 3 min and 500 Hz values are the optimum values for applying the corona discharge pretreatment to the pistachio shell.