Korona boşalmasına maruz kalan polimerik tabanlı malzemelerin yüzey özelliklerinin modifikasyonu için kontrollü sistem tasarımı
Controlled system design for modification of the surface properties of materials with polimeric based exposed to corona discharge
  1. Tez No: 575733
  2. Yazar: ÖNER SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFIZ ALİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Polimerik tabanlı malzemeler günümüzde kaplama, otomotiv endüstrisi, yalıtım ve tıp gibi hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra elektronik alanında da yalıtım, kaplama ve dielektrik malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Yapısı sayesinde yalıtım için kullanılan yerlerde maruz kaldığı elektriksel alanlarda delinme katsayısının yüksek olmasından dolayı akımı sınırlayarak akımın iletkenler boyunca ilerlemesini sağlamaktadır. Kullanım alanın çok geniş olmasından dolayı polimerik malzemelerin yüzey özellikleri oldukça önem arz etmektedir. Çoğu durumlarda da yüzey özelliklerinin çeşitli yöntemlerle modifikasyon işlemine tabi tutulmaları ya da yüzey özelliklerinin incelenmesi gerekmektedir. Günümüzde kimyasal, fiziksel ve fizikokimyasal yöntemler mevcuttur. Kimyasal yöntemlerle yapılan modifikasyon işlemi sonrası istenmeyen kalıntıların oluşması modifikasyon kalitesini düşürdüğü için fiziksel modifikasyon yöntemine yönelim giderek artmaktadır. Elektrik boşalmasının bir türü olan korona deşarjı ile modifikasyon da fiziksel bir modifikasyon türüdür. Yapmış olduğumuz bu çalışmada, görüntü işleme tekniğiyle temas açısı ölçümü yapılarak polimer tabanlı malzemelerin yüzey özelliklerinin incelenebildiği ve korona boşalmasıyla yüzey özelliklerinin modifikasyon işlemine tabi tutulduğu otomatik kontrollü bir sistem tasarlanması amaçlanmıştır. Sistemin otomatik kontrollü olması hem hızlı sonuçlar alabilmek hem de insan faktörüyle meydana gelebilecek ölçüm ve deney hatalarını en aza indirebilmek için önemlidir. Literatürde yapılmış olan ölçüm, inceleme ve modifikasyon çalışmalarından farklı olarak bu sistem otomatik kontrollü olmasından dolayı bir ilktir. Tasarlanan sistem ile denyesel çalışmalar yapılmış ve iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymeric-based systems are nowadays in the coating, automotive industry, almost everywhere. In addition to this, the concept of electronics in the field, coating and dielectric material is here as well. In order to clean the structure, the electrical connections to which it is connected to the device take its current along the conductors away from the high limit of the puncture coefficient. The surface properties of the polymeric materials were very important before the usage area was very large. Modification of surface properties by a variety of methods or clarification of surface properties.Today, chemical, physical and physicochemical techniques are available. After the modification process with chemical methods, the formation of voluntary dependents decreases by adjusting the modification, and therefore, it is oriented towards the physical modification method. Corona discharge, a type of electrical discharge, is a physical change in the modification. This room is connected to the image processing technique, in this system it is intended that an automated system designed to modify the properties and properties of the polymerization structures and to modify the surface properties by corona discharge. The automatic cleaning of the system can take both quick results and the formation of the human factor, so that it can be tested, tested and minimized. Unlike the measurement, inspection and modification studies conducted in the literature, this system is a first if it is automatically adjusted. Denyel planning and good results were obtained with the designed system.