Bazı beyaz baş lahana (Brassica oleracea var. capitata subvar. alba) ıslah hatlarının moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of breeding lines of some white cabbage (Brassica oleracea var. capitata subvar. alba)
  1. Tez No: 771704
  2. Yazar: CEMREGÜL TIRINK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ERCAN EKBİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden temin edilen 24 adet beyaz baş lahana (Brassica oleracea var. capitata subvar. alba) ıslah hatları arasındaki genetik ilişkinin belirlenmesi amacı ile SRAP markır tekniği kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan 45 SRAP primer kombinasyonu toplam 257 adet bant üretmiştir. Bunlardan 194 (%74) tanesi 24 lahana hattı arasında polimorfik olarak belirlenmiştir. Primer kombinasyonu başına ortalama bant sayısı 5.7, ortalama polimorfik bant sayısı da 4.3 olarak hesaplanmıştır. Beyaz baş lahana hatlarının genetik benzerlik katsayılarının 0.73 ile 0.90 arasında değiştiği belirlenmiştir. Elde edilen dendogramlarda W37 ıslah hattı ile YBB-35 ıslah hatlarının genetik olarak en uzak bireyler olduğu görülmüştür. Öte yandan birbirine en yakın hatlar ise FG ve BLMY-4 olmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde SRAP markırı ile ıslah hatlarının genetik uzaklıklarının belirlenmesinde başarılı olarak ortaya konulabileceği ve F1 çeşit ıslahı çalışmalarında kullanılacak lahana ıslah hatlarının seçimine katkılar sağlayabileceği kanısını güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, SRAP marker technique was used to determine the genetic relationship between 24 white cabbage (Brassica oleracea var. capitata subvar. alba) breeding lines obtained from the Black Sea Agricultural Research Institute. The 45 SRAP primer combinations used in the study produced a total of 257 bands. Of these, 194 (74%) were identified as polymorphic among 24 breeding lines. The mean number of bands per primer combination was calculated as 5.7, and the mean number of polymorphic bands was calculated as 4.3. It was determined that the genetic similarity coefficients of the white head cabbage lines varied between 0.73 and 0.90. In the dendograms obtained, it was seen that the W37 and the YBB-35 breeding lines were genetically the most distant individuals. On the other hand, the closest lines to each other were FG and BLMY-4. When the findings obtained as a result of the study are examined, it has been strengthened that the SRAP marker can be successfully demonstrated in determining the genetic distances of the breeding lines and can contribute to the selection of cabbage breeding lines to be used in F1 variety breeding studies.