Salisilik asit uygulamalarının tuz stresi koşullarında yetiştirilen beyaz baş lahana (brassica oleracea var. capitata subvar. alba) fidelerinin gelişimi ve bitki besin elementi içeriği üzerine etkileri
Effects of salicylic acid applications on the growth and plant nutrient content of white cabbage (brassica oleracea var. capitata subvar. alba) seedlings grown under salt stress conditions
  1. Tez No: 964367
  2. Yazar: HASAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EKBİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada salisilik asit uygulamalarının tuz stresi koşullarında yetiştirilen beyaz baş lahana (brassica oleracea var. capitata subvar. Alba) fidelerinin gelişimi ve bitki besin elementi içeriği üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma 2024 yılında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait iklim odasında yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak Karadeniz bölgesinde yetiştiriciliğe uygun, sarmalık ve taze tüketim amacına yönelik yetiştirilen Samsa F1 hibrit çeşidi kullanılmıştır. Beyaz lahana tohumları, torflu (Klassmann, Almanya) 45 gözlü viyollere ekilmiştir. Fideler ilk gerçek yaprak aşamasına geldiğinde önce salisilik asit püskürtülmüş, 2-3 gün sonra da tuz stresi uygulanmıştır. Tuz dozları, akut etkiyi önlemek için 1'er gün arayla 3 uygulamada verilmiştir. Çalışmada her parselden tesadüfen seçilen fidelerde; fide boyu, hipokotil çapı, yaprak alanı, yaprak oransal su içeriği, yaprak sayısı, yaprak kalınlığı, fide taze ve kuru ağırlığı, klorofil indeksi (SPAD), makro ve mikro besin element içerikleri ölçülmüştür. Bu tez kapsamında yapılan çalışmada, Tuz konsantrasyonu arttıkça fide boyu, yaprak alanı, yaprak sayısı, hipokotil çapı, yaprak oransal su içeriği, fide yaş ve kuru ağırlık parametreleri azalırken, yaprak kalınlığı ve klorofil indeksi (SPAD) parametrelerinin arttığı tespit edilmiştir. 1.0 Mm SA uygulaması, tuz stresinin olumsuz etkilerini hafifletmede en etkili doz olmuştur. Özellikle orta düzey tuz stresi (75 mM) altında fide boyu, yaprak alanı, fide yaş ağırlık, fide kuru ağırlık ve klorofil içeriklerini korumuş veya artırmıştır. 1.5 mM SA ise yüksek doz etkisiyle büyümeyi baskılamış, yaş ağırlık, kuru ağırlık ve fide boyunu olumsuz etkilemiştir. Tuz x SA interaksiyonu fide yaş ağırlığında ve yaprak kalınlığında etkili olmuştur. Makro ve mikro besin elementleri açısından yapılan değerlendirmelerde artan tuz konsantrasyonu, bitkilerde Na birikimini artırırken, (K), (S) gibi bazı elementlerin birikimini azaltmıştır. Buna karşılık, (Ca), (P), (Mn), (Zn) ve (Cu) gibi bazı besin elementlerinin birikimi, belirli koşullarda tuz stresine karşı artış göstermiştir. Tuz ve SA interaksiyonu özellikle Ca, Fe, P, Na, Cu, Mn ve Zn içerikleri üzerinde etkisi belirgin olmuştur. Elde edilen tüm bu sonuçlar doğrultusunda, tuz stresi beyaz baş lahana fidelerinin gelişimini olumsuz etkilemiş olup, SA uygulamaları ile tuz stresinin olumsuz etkileri azaltılarak fidelerin büyümesi desteklenmiş ve besin elementi dengesi korunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of salicylic acid applications on the growth and plant nutrient content of white cabbage (Brassica oleracea var. capitata subvar. Alba) seedlings grown under salt stress conditions. The study was conducted in 2024 in the climate chamber of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Ordu University. The material used in the study was the Samsa F1 hybrid variety, which is suitable for cultivation in the Black Sea region and is grown for wrapping and fresh consumption. White cabbage seeds were sown in 45-cell trays filled with peat (Klassmann, Germany). When the seedlings reached the first true leaf stage, salicylic acid was sprayed, and salt stress was applied 2-3 days later. Salt doses were applied in three applications at 1-day intervals to prevent acute effects. In the study, the following parameters were measured in randomly selected seedlings from each plot: seedling height, hypocotyl diameter, leaf area, leaf water content, number of leaves, leaf thickness, fresh and dry weight of seedlings, chlorophyll index (SPAD), and macro and micro nutrient content. In the study conducted within the scope of this thesis, it was determined that seedling height, leaf area, leaf number, hypocotyl diameter, leaf relative water content, seedling wet and dry weight parameters decreased while leaf thickness and chlorophyll index (SPAD) parameters increased as salt concentration increased. 1.0 mm SA application was the most effective dose in alleviating the negative effects of salt stress. It maintained or increased seedling height, leaf area, seedling wet weight, seedling dry weight and chlorophyll content, especially under moderate salt stress (75 mM). 1.5 mM SA, on the other hand, suppressed growth and negatively affected wet weight, dry weight and seedling height with high dose effect. Salt x SA interaction was effective on seedling wet weight and leaf thickness. In terms of macro and micronutrients, increasing salt concentration increased the accumulation of Na and decreased the accumulation of some elements such as (K) and (S). On the contrary, the accumulation of some nutrients such as (Ca), (P), (Mn), (Zn) and (Cu) increased in response to salt stress under certain conditions. Salt and SA interaction had a significant effect on (Ca), (Fe), (P), (Na), (Cu), (Mn) and (Zn) contents. In line with all these results, salt stress negatively affected the growth of white head cabbage seedlings, and SA applications reduced the negative effects of salt stress, supported the growth of seedlings and maintained the nutrient balance.