İç Anadolu bölgesinde beş ilde PM10 ve SO2 parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of PM10 and SO2 parameters in five cities in the central Anatolia region
  1. Tez No: 771730
  2. Yazar: AHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hava kirliliği etkilerinin küresel boyutlara ulaşması ile beraber hava kirliliğine neden olan kaynaklar da daha fazla araştırma konusu olmaktadır. Dünya nüfusunun hızla artış göstermesine paralel olarak enerji kaynaklarının kullanımı da artmıştır. Sanayi devriminden günümüze endüstriyel gelişim ve şehirleşme hava kirliliğinin artmasına neden olmuş, canlı ve cansız varlıklar bu durumdan olumsuz yönde etkilenmiştir. Ülkemizde hava kirliliği büyük oranda ısınmadan, sanayiden ve ulaşımdan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında şehirlerdeki çarpık kentleşme, coğrafi yapı, atmosferik şartlar ve meteorolojik parametreler de özellikle kış sezonunda kirliliğin artmasına neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında Karaman, Kayseri, Konya, Nevşehir ve Niğde illerinin hava kalitesi izleme istasyon verilerinden yola çıkılarak PM10 ve SO2 parametreleri yıllık ve aylık ortalamalar üzerinden değerlendirilmiş ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Verilere göre beş ilin SO2 ölçümlerinin ulusal sınır değerlerini aşmadığı ancak PM10 ölçümlerinin ulusal sınır değerlerini aşıldığı görülmüştür. PM10 seviyesinin özellikle kış aylarında şehirlerin hava kirliliğine önemli katkısı olduğu dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
With the effects of air pollution reaching global dimensions, the sources causing air pollution are also the subject of more research. In parallel with the rapid increase in the world population, the use of energy resources has also increased. From the industrial revolution to the present, industrial development and urbanization have led to an increase in air pollution, and living and non-living things have been adversely affected by this situation. Air pollution in our country is largely caused by heating, industry and transportation. In addition, unplanned urbanization, geographical structure, atmospheric conditions and meteorological parameters in cities cause an increase in pollution, especially in the winter season. In this thesis, based on the air quality monitoring station data of Karaman, Kayseri, Konya, Nevşehir and Niğde provinces, PM10 and SO2 parameters were evaluated over annual and monthly averages and comparative analyzes were made. According to the data, it was observed that SO2 measurements of five provinces did not exceed the national limit values, but PM10 measurements exceeded the national limit values. It is noteworthy that the PM10 level has a significant contribution to the air pollution of cities, especially in the winter months.