Yücel Paşmakçı'nın derlediği TRT repertuvarındaki türkülerin incelenmesi
Research of folk songs in the repertoire of TRT compiled by Yücel Paşmakçı
- Tez No: 773230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
“Yücel Paşmakçı'nın Derlediği TRT Repertuvarındaki Türkülerin İncelenmesi”başlıklı bu çalışma, Haliç Üniversitesi Lisansüstü Enstitüsü Türk Musikisi Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans Programı tez çalışması olarak yapılmıştır. Çalışma, Türk halk müziğinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması yönünde önemli olabileceği düşünülerek hazırlanmıştır. Türk halk müziğine ilgi duyan ve icra eden kişiler ile müzik eğitimi alan öğrencilerin icra ettikleri türküler hakkında bilgi sahibi olmaları açısından fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca hayatını halk müziğine adamış Yücel Paşmakçı'nın çalışmaları hakkında bilgiler verilerek, derleme ile ilgili çalışma yapmak isteyen kişilere, yapacakları çalışmada örnek teşkil etmesi hedeflenmiştir. Kültürümüzü yansıtan Türk halk müziği, geçmişte kulaktan kulağa yayılarak kuşaklar boyu yaşamıştır. Folklor biliminin bir çalışma alanı olan Türk halk müziği, derleme çalışmaları sayesinde eserlerin kaybolmadan kayıt altına alınması sağlanmıştır. Yapılan çalışmalarda birçok uzman görev almış ve günümüz halk müziği repertuvarının oluşmasına katkı sağlamıştır. Çalışmanın girişi olan birinci bölümde, insan, sanat ve müzik ilişkisi kısaca açıklanmıştır. Ayrıca çalışmanın konusu ile ilgili kısa bilgi sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümü“Literatür Araştırması”kısmında; tez konusuna kaynaklık eden çalışmaların isimleri sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümü“Gereç ve Yöntem”kısmında çalışmanın yapısı ve oluşumu hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde“Türk Halk Müziği”başlığı ile halk müziği hakkında bilgiler verilerek halk müziğinin kültürel aktarımındaki rolü ve tarihsel süreçte folklor (Halkbilimi) ile ilişkisi sunulmuş, ayrıca derleme ile ilgili kavramlar, bilgiler ve ülkemizdeki derleme çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, Yücel Paşmakçı'nın hayatı hakkında bilgiler verilmiş, altıncı bölümde, Yücel Paşmakçı tarafından derlenip notaya alınan 122 türkünün hem müzikal hem edebi incelenmesi yapılarak veriler, tablolar ve grafikler sunulmuştur. Çalışmanın yedinci bölümünde, incelemelerin değerlendirilmesi yapılmış, son bölümü olan sekizinci bölümde ise öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which is titled as“Research of Folk Songs in the Repertoire of TRT Compiled by Yücel Paşmakçı”, has been done as thesis study in the Haliç University, Institute of Graduate Education, Turkish Music Main Art Branch Master's Degree Program. Study has been prepared by considering to be important in terms of protection of Turkish Folk Music and transfer it to the next generations. It is considered that it will be useful for people interested in and perform Turkish Folk Music and students, who study music, to be informed about songs they perform. In addition, information about the studies of Yücel Paşmakçı, who adored his life to folk music, has been submitted and it has been aimed to be an example to people who want to study about compilation. Turkish Folk Music which represents our culture has lived for generations by spreading abroad. In Turkish Folk Music, which is a study area of folklore science, it has been provided to record songs without loss due to compilation studies. Many experts have been participated in the studies and added value for the creation of today's folk music repertoire. In the introductory part of the study, relationship of human, art and music has been explained shortly. Moreover, a short information related to subject of the study has been submitted. The names of the studies used as a source for the subject of the thesis have been submitted in the second part of the study, namely“Literature Research”. Information about the structure and development of the study has been submitted in the third part of the study, namely“Materiel and Method”. In the forth part, namely“Turkish Folk Music”, information about folk music has been provided, its relationship with cultural transmission and folklore (Folk Science) has been submitted. Furthermore, concepts and information related to compilation and information about compilation studies in our country have been presented. In the fifth part, information about the life of Yücel Paşmakçı has been submitted, in the sixth part, 122 songs, compiled and noted by Yücel Paşmakçı, have been examined both musically and literarily, and data, tables and graphs have been presented. In the seventh part of the study, researches have been evaluated, and in the eighth and the last part, suggestions have been presented.