The ontology of social relations in marx's capital
Kapitaldeki toplumsal ilişkiler ontolojisi
- Tez No: 206302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tez ÖzetiBanu Yılankaya, ?Kapital'deki Toplumsal İlişkiler Ontolojisi?Bu tez Marx'ın Kapital'deki değer analizininin bir toplumsal ilişkiler ontolojisiortaya çıkardığını iddia etmektedir. Tezin ilk bölümü, Marx'ın gerçek ilişkiler vegörüntü biçimleri arasında yaptığı ontolojik ayrımı tartışarak, kapitalist üretim tarzınınyarattığı bu çifte toplumsal gerçekliğin Marx'ın ontolojisinin alanını oluşturduğunusavunmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümler, Marx'ın değer teorisini inceleyerekKapital'in ilk bölümündeki meta analizini Marx'ın ontolojik ayrımı eksenindetartışmaktadır. Son bölüm, Marx'ın ontolojisini serimleyerek bu ontolojininorjinalliğinin metanın maddeselliğiyle toplumsal olanı biraraya getirmesi olduğugörüşünü savunmaktadır. Bunun yanında, Marx'ın toplumsal olanı ontolojik analizininkonusu haline getirmesini kapitalist toplumsal ilişkileri eleştirisiyle beraberdeğerlendirerek, Marx'ın ontolojisinin eleştirel yönünü ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ontology of Social Relations in Marx?s CapitalThesis submitted to theInstitute for Graduate Studies in Social Sciencesin partial satisfaction of the requirements for the degree ofMaster of ArtsinPhilosophybyBanu YılankayaBoğaziçi University2007Thesis AbstractBanu Yılankaya, ?The Ontology of Social Relations in Marx?s Capital?This thesis aims to read Marx?s analysis of value as suggesting an ontology of socialrelations. To this aim, I will first provide a preliminary account of Marx?s philosophy inCapital with a view to expounding the basis of my ontological reading. In the first chapter, Iwill set forth Marx?s ontological distinction between real relations and their forms ofappearance, and argue that the twofold social reality of the capitalist mode of productionconstitutes the sphere of his ontology. In the second and third chapters, I will focus on Marx?stheory of value as it is developed in the first chapter of Capital, and discuss his analysis of thecommodity in terms of his ontological distinction. Finally, in the fourth chapter, I will presentMarx?s ontology and argue that the gist of this ontology lies in his depiction of the social asan element accompanying the materiality of being. I will further argue that Marx?sintroduction of the social into his ontological analysis is complemented by his critique of thecapitalist social relations, which results in a critical ontology.