Türk sanayiinin finansman yapısı ve kaynak sorunları
- Tez No: 7719
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Finansal yapay işletme varlıklarının ne tür kaynaklar ile elde edildiğini gösteren bilgileri kapsayan bir kavramdır. Bu kavram, öz kaynaklar ve dış kaynaklar olmak üzere iki temel unsurdan oluşmaktadır. Günümüzün gelişen ekonomik şartlarında bir işlet menin faaliyette bulunabilmesi ve bunun devamlılığının sağlanabilmesi açısından sadece öz kaynaklar yeterli olmamakta, bu nedenle doğal olarak borçlanma yoluna da gidilmektedir. Ancak bu noktada, söz konusu iki kaynak arasında uygun bir dengenin kurulması önem kazanmaktadır. Bu açıdan ülkemiz imalat sanayii özel kesim firmaları incelendiğinde, geçmişte borçlanmaya ağırlık verilmesi sonucu, borç ağırlıklı bir finansal yapının oluşmuş olduğu görülmektedir. Ancak, büyük ölçüde yapısal nedenlerden kaynaklanan bu durum, 1980 yılına kadar izlenen ithal ikameci sanayileşme politikası çerçevesinde uygulanan politikalar nedeniyle, firmalar açısından bir sorun yaratmamıştır. 1980 sonrasında ise dışa açılmayı ve serbest piyasa ekonomisine işlerlik kazandırmayı öngören düzenlemeler sonucunda değişen ortama bağlı olarak, işletmelerin finansal yapısı ve kaynak sorunlar ekonominin gündeminde ilk sırayı alan konulardan biri haline gelmiştir. Örgörülenin aksine kontrol altına alınamayan enflasyon nedeniyle firmaların işletme sermayesi ihtiyacları artmış, bunun yanında reel olmayan kârlar üzerinde ödenen kurumlar vergisi öz sermayenin erimesine neden olmuştur. Artan kaynak ihtiyacının giderilmesinde ise mali sistem yine 1980 öncesinde olduğu gibi yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla verimliliğini artıramayan, ihracata yönelemeyen ya da halka acılamayan firmalar bu yeni programın olumsuz yönleri ile karşılaşmaktadırlar.Ancak söz konusu sorunlar yapısal bir. nitelik taşıdığından, kısa dönemde çözülmesi mümkün görülmemektedir. Bununla beraber, bir geçiş dönemi olarak nitelendirilebilecek 1980' li yıllar sanayi kesimi için beklenenin ötesinde sıkıntılar getirmiştir. Bunun temelinde ise enflasyon ve devletin kaynak ihtiyacı bulunmaktadır. işte bu çalışmada, 1980 sonrasının değişen ortamına uyum sağlanmasını güçleş tiren ülke ekonomisi ile ilgili yapısal sorunlara değinilerek, sanayinin finansal yapısı ve kaynak sorunları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vx SUMMARY Financial structure shows that from where the corporate assets are coming. This concept is articulated in two main parts, the equity and external sources. Under today's developing economical conditions to operate a business with continuance, it is not enough to work just with equity sources. Hence, loans from external sources are used naturally, but it is essential to constitute an appropriate balance between the two sources. After examining our country's private manufacturing industries from this point of view, it was found out that a loan weighted financial structure has been established as a result of the high level usage of loans in the past. This situation, arising to a great extent from the structural reasons, did not create any problems for the companies due to the import-substituting industrializing policies followed until 1980. After 1980, as result of the new economic program aiming to create free market economy and to provide liberation in foreign trade on the one hand and depending on. the changed situation on the other hand, financial structures and capital source problems of the firms became one of the major subjects on the economy's agenda. The increased working capital requirements of the companies, due to the uncontrolled inflation plus corporate taxes paid on the artificially high profits created by the high rate of inflation, were the reasons of decrease in equity. In satisfying the increasing source requirements of the firms the financial system has been insufficient as before 1980. Therefore, the companies which were not able to export or to increase their exportation or which were not able to open their shares to the public, have been negatively effected by the new economic program.vii Due to the structural characteristics of the said problems, the financial difficulties of the firms do not seem to be solvable in the short run. However, 1980' s, which could be described as a transition period, brought more problems for industrial sector than ever expected. The inflation and the source requirements of the State lies on the basis of this situation. This study is trying to analyze the structural problems relating to country's economy, the financial structure and the source problems of the industry as well as the harmonization problems of the changing circumstances after 1980' s period.