Kan ve bileşenlerine eklenen paramagnetik iyonların sebep olduğu spin-örgü durulma artışının değerlendirilmesi
- Tez No: 77182
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kan ve bileşenlerinin spin-örgü durulması (Ti), geçiş metal iyonlarının herbiri için, değişen konsantrasyonlara karşı ölçüldü. Kan ve bileşenlerindeki Mn(II) ile tam kandaki Fe(III) hariç, durulma oranlan (1/Tı), iyonların konsantrasyonlarına karşı çizgisel olmayan bir bağlılık gösterdi. Ortalama rölaksiviteler, 1/Tı ile iyon konsantrasyonunun çizgisel ilişkilendirilmesinden (en küçük kareler fiti ile) ortaya çıkan doğruların eğiminden hesaplandı. Veriler yalnızca Mn(II) ve Cr(III)' ün, örneklerin 1/Tı değerlerini etkilediğini göstermektedir. Ayrıca verilerden, seruma eklenen Mn(II)' nin, serum 1/Tı' i üzerine çok büyük bir etkiye sahip olduğu da belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The spin-lattice relaxation rates of blood and its constituents were measured versus several concentrations of transition metal ions. Execpt Mn(II) in blood and it's constituents, and iron in whole blood, the relaxation rates show non-linear dependences on concentration of the ions. The avarage relaxivities, defined by the least squares fitting of 1/Ti versus ion concentration, show that only Mn(II) and Cr(III) affect the 1/Ti of samples. The fits also show that only Mn(II) added to serum has a great influence on the 1/Ti rates.