Agar çözeltilerinin spin-örgü (Tı) ve spin-spin (T2) durulma zamanları ölçümlerinden, Tr dönme ilgi zamanının hesabı
Spin lattice (Tı) and spin-spin (T2) relaxation times of the agar solutions from measured the rotational correlation time obtained Tr
  1. Tez No: 77183
  2. Yazar: AZİZ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada agar çözeltilerinin proton spin - örgü (Ti) ve proton spin - spin (T2) durulma zamanlan, artan agar konsantrasyonlarına karşı NMR spektrometresi ile ölçüldü. Ölçümler 60 MHz proton frekansında ve oda sıcaklığında yapıldı. Ti ölçümleri Inversion Recovery ve T2 ölçümü ise Spin - Eko tekniği ile yapıldı. 1/Tı ve I/T2 oranlarının agar konsantrasyonuna bağlılığı lineer olarak bulundu. Bu lineer fitlerden, deneysel Ki ve K2 eğimleri saptandı. Diğer yandan bir protein çözeltisinin 1/Tı ve I/T2 oranlan için bilinen kuramsal denklemlerden Ki ve K2'ler çözülerek aşağıdaki ifadeler bulundu. K,= - -- 1 1 Z lw ve K2= f \ P 1 w-- - T Bağlı suyun durulma oranlarının dönme ilgi zamanından kaynaklandığı düşünülürse, Ki/ K2 oranından \-b' + ylb'2-4a'c' r'=i - ü - bulunur. Burada a' = Ucw \ V = 37cw 2-16w2, c' = 10(c - 1) ' dir. Kt ve K2'ler yukandaki formülde kullanılarak xr s 12, 1. 1 0"9 s bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, proton spin - lattice and proton spin - spin relaxation times (Ti and T2, respectively ) of the agar solutions were measured versus various agar concentrations. Experiments were carried out at the room temperature by a FT - NMR spectrometer operating at 60 MHz. Ti and T2 measurements were made by IR (Inversion recovery) and SE (Spin - Echo) techniques, respectively. The dependence of 1/ Ti and 1/ T2 rates on the agar concentration was found to be linear. From these linear fits the experimental slopes, Ki and K2, were determined. On the other hand, the known theoretical equations of the rates, 1/ Ti and 1/ T2, of a protein solution were solved for Ki and K2 and the following expression were found. Ki = - -- ) V^ TiwJ 1 K2= r\ P lw 1 w-- ^ -*Zb Aw' Aw Assuming that the relaxation rates of the bounded water were originated from the rotational correlation time, one obtained \-b' + ylb'2-4a'c' T^i 2? from the ratio, Ki / K2. Where a' = Ucw \ V = 37cw 2 - 16w 2 and c' = 10(c - 1). By using the values of Ki and K2 in the last expression above it was found that Tr=12,1.10-9s.