Akut böbrek hasarında bir oksidatif stres biyomarkerı: Eritrosit içi glutatyon
An oxidative stress biomarker in acute tissue injury: Intra-erythrocyte glutathione
  1. Tez No: 771882
  2. Yazar: AHMET CANER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AHMET KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Akut Böbrek hasarında bir oksidatif stres biyomarkeri: Eritrosit içi Glutatyon Amaç: Çalışmanın amacı yüksek mortalite ve morbiditeye sebep olan ABH tanısında geleneksel olarak kullanılan biyo belirteçlerin dışında daha özgül, daha duyarlı bir biyo belirteç olabileceği düşünülen aynı zamanda bir oksidatif stres belirteci olan eritrosit içi glutatyon ile tayinini yapmak. Yöntem: Çalışma ABH gelişmiş ve acil serviste tanı alan 51 hasta gönüllü ve acil servis yeşil triaj kodlu alana başvuran ve ABH olmayan 51 gönüllü ile prospektif olarak yapılmıştır. Her iki grup 18-65 yaş arası bireylerden oluşup, çalışmaya özgeçmişinde diabetes mellitus olan, gebe olan ve travma sebepli hastane başvurusu olanlar dahil edilmemiştir. Hasta ve kontrol grubunun demografik özellikleri, kronik hastalıkları, başvuru esnasında tam kan sayımı tetkikleri, biyokimyasal tetkikler, kan gazı, akut faz reaktanları ve eritrosit içi glutatyon ve türevleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada gruplar arasında cinsiyet dağılımı eşitti (p=1,000).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine intra-erythrocyte glutathione, which is thought to be a more specific and sensitive biomarker apart from the biomarkers traditionally used in the diagnosis of AKI, which causes high mortality and morbidity, and is also an oxidative stress marker. Material and Method: The study was conducted with 51 volunteers who developed AKI and were diagnosed in the emergency department, and 51 volunteers who applied to the emergency department green triage coded area and did not have AKI. Both groups consisted of individuals between the ages of 18-65, who had a history of diabetes mellitus, who were pregnant, and those who applied to the hospital due to trauma were not included in the study. Demographic characteristics, chronic diseases, complete blood count tests at admission, biochemical tests, blood gas, acute phase reactants and intra-erythrocyte glutathione and its derivatives were compared in the patient and control groups. Results: Gender distribution was equal between the groups in the study (p=1,000).