Düşük bütçeli simülasyon modeline dayalı eğitim ile acil tıp asistanlarının ultrason rehberliğinde lomber ponksiyon yapma becerisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the ability of emergency medicine assistants to perform lumbar puncture under ultrasound guidance with low-budget simulation model-based training
  1. Tez No: 771883
  2. Yazar: BURAK EMRE GİLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Acil tıp asistanlarına USG eşliğinde lomber ponksiyon beceri eğitiminin, düşük bütçeli simülasyon modeli ile yapılmasını değerlendirmek. Yöntem: Çalışma, daha önce LP deneyimi olmayan 50 acil tıp asistanının katılımı ile yapıldı. 50 kişi randomize şekilde eşit sayıda 2 gruba ayrıldı. Grup 1'e 30dakika didaktik ve 10dakika video eğitim verilirken, Grup 2'ye bu eğitimlerin yanı sıra kendi geliştirdiğimiz simülasyon modeli(fantom) üzerinde USG eşliğinde pratik eğitim verildi. Bu fantom modelin lumbosakral vertebra anatomisi; onamı alınmış bir hastanın pelvis ve lumbosakral BT kesitleri STL formatına dönüştürülerek 3B yazıcıda basılarak yapıldı. Giydirilebilir manken kesilerek caudal ve sefal uçları tahta plak ile soğuk silikonlandı. Oluşturulan 3B baskı, hazırlanan maketin içine monte edildikten sonra %15'lik hazırlanan sıvı jelatinle dolduruldu. Eğitimden iki hafta sonra bağımsız, kör iki öğretim görevlisi (jüri); asistanlardan USG eşliğinde simülasyon modelimiz üzerinde LP prosedürünün aşamalarının yapılmasını isteyerek asistanların performanslarını 11 kritik ögeden oluşan validasyonu yapılmış LumPAT kontrol listesine göre puanlandırdı. Bulgular: Çalışmaya katılan toplam 50 asistanın 23'ü kadın(%46), 27'si erkek(%54)'tir. Grup 2 nin grup 1 e göre“eğitim sonrası güven düzeyi”ve“LP izleme sayısı”nda anlamlı farklılık görülmüştür (p:
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of USG guided lumbar puncture skill training for emergency medicine residents with a low-budget simulation model. Material and Method: The study was conducted with the participation of 50 emergency medicine residents who had no previous LP experience. 50 people were randomly divided into 2 equal groups. While Group 1 was given 30 minutes of didactic and 10 minutes of video training, Group 2 was given practical training on the simulation model (phantom) we developed, accompanied by USG, in addition to these trainings. This phantom, pelvis and lumbosacral CT sections of a patient with consent were converted to STL format and printed on a 3D printer. The wearable mannequin was cut and its caudal and cephalic ends were cold siliconized with a wooden plate. After the 3D print created was mounted inside the prepared model, it was filled with 15% liquid gelatin. Two weeks after the training, two independent, blind lecturers (jury) were asked to perform the stages of the LP procedure on our simulation model under USG and scored the assistants' performances according to the validated LumPAT checklist consisting of 11 critical elements. Results: Of the 50 residents participating in the study, 23 (46%) were female and 27 (54%) were male. There was a significant difference in the“post-training confidence level”and“LP follow-up number”of group 2 compared to group 1 (p: