Ünye (Ordu) ekolojik şartlarında manolya'nın (Magnolia grandiflora L.) aşıyla çoğaltılması
Propagation by butting of magnolia (Magnolia grandiflora L.)in Ünye (Ordu) ecological conditions
- Tez No: 771913
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma Ordu ili Ünye ilçesinde büyük çiçekli manolyalar için uygun aşı yöntemini ve zamanını belirlemek amacıyla 2021-2022 yıllarında yürütülmüştür. İki yaşlı manolya (Magnolia grandiflora L.) çöğür anaçları üzerine büyük çiçekli manolya (Southern Magnolia, Magnolia grandiflora L.)'nın yıllık sürgünlerinden hazırlanan aşı gözleri, 2021 yılı ilkbahar döneminde ısıtmasız yüksek plastik tünel şartlarında yama göz ve yongalı göz, 2021 yılı yaz döneminde bahçe şartlarında yama göz aşı teknikleri ile aşılanmıştır. İlkbahar döneminde yedi farklı tarihte (19 Nisan, 26 Nisan, 3 Mayıs, 10 Mayıs, 17 Mayıs, 24 Mayıs ve 30 Mayıs) yama göz, ilkbahar döneminde üç farklı tarihte (19 Nisan, 26 Nisan ve 3 Mayıs) yongalı göz ve yaz döneminde üç farklı tarihte (22 Ağustos, 29 Ağustos ve 5 Eylül) yama göz aşıları tekniklerine uygun olarak yapılmıştır. 2021 yılı ilkbahar döneminde ısıtmasız yüksek plastik tünel koşullarında küçük ve büyük aşı gözleri kullanılarak yapılan yama göz aşılarında canlı aşı oranı, aşılama tarihlerine bağlı olarak %76 ile %100 arasında değişmiştir. Canlı aşı oranı 24 Mayıs tarihli küçük aşı gözü uygulaması ile 30 Mayıs tarihli küçük ve büyük aşı gözü uygulamalarında %100 olarak kaydedilmiştir. 2021 yılı ilkbahar döneminde ısıtmasız yüksek plastik tünel koşullarında yapılan yongalı göz aşılarında canlı aşı oranı aşılama tarihlerine bağlı olarak %88 ile %92 arasında değişmiştir. 2021 yılı yaz döneminde bahçe koşullarında iki tip aşı gözü (küçük ve büyük aşı gözü) ve iki tip anaç kalınlığı (ince ve kalın) kullanılarak yapılan yama göz aşılarında canlı aşı oranı aşılama tarihlerine bağlı olarak %80 ile %92 arasında değişmiştir. İlkbahar dönemi yama göz, ilkbahar dönemi yongalı göz ve yaz dönemi yama göz aşılarının ortalama olarak canlı kalma oranları sırasıyla %87.4, %92 ve %87 olarak gerçekleşmiştir. Sonuç olarak, Ünye ekolojik şartlarında büyük çiçekli manolya'nın (Magnolia grandiflora L.) ilkbahar ve yaz dönemi aşılama çalışmalarından başarılı sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the appropriate budding method and time for magnolias in Ünye district of Ordu province in the years 2021-2022. Scion buds prepared from annual shoots of magnolia (Southern Magnolia, Magnolia grandiflora L.) were grafted on seedling rootstocks of two-year-old magnolia (Magnolia grandiflora L.) using patch-budding (19 April, 26 April, 3 May, 10 May, 17 May, 24 May and 30 May) and chip-budding (19 April, 26 April and 3 May) techniques under unheated high plastic tunnel conditions in the spring period (19 April, 26 April, 3 May, 10 May, 17 May, 24 May and 30 May), and also patch-budding technique (22 August, 29 August and 5 September) under orchard conditions in the summer period. The survival rate for patch-buddings with small and large buds of scions in unheated high plastic tunnel conditions in the spring of 2021 ranged from 76% to 100%, depending on the budding dates. This rate was 100% when small buds of scions were used on 24 May and small and large buds were used on 30 May. In the spring of 2021, the survival rate for chip-buddings in unheated high plastic tunnel conditions varied between 88% and 92%, depending on the budding dates. When two types of scion buds (small and large buds) and two types of rootstock thickness (thin and thick) were used in orchard conditions in the summer of 2021, the survival rate for patch-buddings varied between 80% and 92%, depending on the budding dates. The average survival rates of spring patch-buddings, spring chip-buddings and and summer patch-buddings were 87.4%, 92% and 87%, respectively. As a result, successful results were obtained from the spring and summer buddings of magnolia (Magnolia grandiflora L.) in Unye ecological conditions.