Aile Hekimliği asistanlarının kardiyoloji rotasyonu hakkındaki görüşleri ve bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions and knowledge level of Family Medicine residences about cardiology rotation
  1. Tez No: 771923
  2. Yazar: BERNA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. CEYHUN DİKMEN BATMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Rotasyonlar aile hekimliği uzmanlık eğitiminin önemli bir parçasıdır. Rotasyona ek olarak, aile hekimliği uzmanlık öğrencileri, pratikte yaşayabilecekleri klinik değerlendirme konusunda geniş deneyim ve pratik becerileri kısa sürede kazanmaktadırlar. Rotasyonlar içinde kardiyoloji çok önemli bir yere sahipir ve süresi 1 aydır. Bu çalışmada Aile Hekimliği uzmanlık eğitimi öğrencilerinin kardiyoloji rotasyonu hakkındaki görüşleri ve bilgi düzeyi değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı İstanbul ili eğitim ve araştırma hastanelerinde uzmanlık eğitimi alan tam zamanlı ve sözleşmeli 314 aile hekimliği asistanı katılmıştır. Araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu ile kardiyoloji rotasyonu hakkındaki görüşleri ve bilgi düzeyi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılanların yarısından fazlası kardiyoloji rotasyonunu eğitim yönünden yeterli bulmayıp eğitim süresi açısından yeterli bulmaktadır. Katılımcıların Aile hekimliği çekirdek eğitim müfredatı kardiyoloji rotasyonunda edinilmesi hedeflenen klinik temel yetkinlikler ile ilgili maddelerden aldıkları bilgi düzeyi puanlarının değerlendirilmesinde en yüksek puan ortalamaları sırasıyla“Dislipidemi tanısını koyabilirim ve gerekli durumda sevk edebilirim”,“İskemik kalp hastalığıyla gelen hastanın tanısını koyabilir ve gerekli durumlarda sevkini gerçekleştirebilirim”ve“Ritim bozukluğuyla gelen hastanın tanısını koyabilir ve gerekli durumlarda sevkini gerçekleştirebilirim”maddeleri almıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rotations are an important part of the Family Medicine recidency training process. In addition to the rotation, the family medicine recidency students gain extensive experiences about the clinical assesment where they can live and practical skills in a short time. Cardiology has a very important place in rotations and its duration is one month. In this study, it is aimed to evaluate the opinions an the level of the knowledge of the family medicine residency students about cardiology rotations. Materials and Methods: 314 of full time or contracted family medicine assistans, who worked in University of Health Sciences training an research hospitals in İstanbul, included in study. The opinions and knowledge levels about cardiology rotation were evaluated with a questionnaire which is prapered by researchers. Results: More than half of the participants find insuffient in terms of education although find sufficient in terms of education period about cardiology rotation. In the evaluation of the self efficiacy participants from the items related to the clicinal core competencies targeted to be acquired in the cardiology rotation of the core cirriculum of family medicine, the highest scores are 'I can diagnose dyslipidemia and I can refer it if necessary', 'I can diagnose the patient presenting with ischemic heart disease and I can refer it when necessary' and 'I can diagnose the patient presenting with rytmic disorders and I can refer it when necessary',respectively. As a result of the evaluation of the gender, type of specialty student and duration of the residency of the resident physicians included in the study and the clinical basic competency scores targeted in the cardiology rotation, the male gender, specialty type of SAHU were found to be statistically significantly higher (p < 0.05).