Psikiyatri rotasyonu alan ve almayan tam zamanlı ve sözleşmeli aile hekimliği asistan hekimlerinde psikiyatrik hastaya yerleşimde öz yeterliliğin değerlendirilmesi
Evaluation of self-efficiency in placement with psychiatric patient in full-time and contracted family medicine assistant who registered and nonregi̇stered with psychiatric rotation
  1. Tez No: 771924
  2. Yazar: GÖKNUR ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. CEYHUN DİKMEN BATMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: DSÖ sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini '' içinde yaşadıkları kültür ve değerler sistemi bağlamında, amaçları, beklentileri, standartları ve kaygıları açısından bireylerin yaşamdaki pozisyonlarının farkına varması'' olarak ifade etmektedir. Aile hekimi esas olarak yaş, cinsiyet ve rahatsızlık ayrımı yapmaksızın tıbbi bakım arayan her bireye kapsamlı ve sürekli bakım sağlamaktan sorumlu; bireylere kendi aile, toplum ve kültürleri bağlamında hizmet sunan, bunu yaparken de her zaman hastalarının bağımsız kişiliklerine saygı duyan, aile hekimliği disiplinleri çerçevesinde eğitilmiş uzman hekimlerdir. Aile hekimliği kendine özgü eğitim içeriği 2001 yılında Avrupa Konseyi'nde alınan kararla 3 yıl olarak belirlendi. Bu 3 yıllık eğitimin 18 ayı rotasyonlarda geçmekte olup rotasyonlar Aile Hekimliği'nde üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde sahada karşılaşılan vakalar açısından hastayı tanıma, hastaya doğru teşhis koyma ve tedavi uygulamada önemli yer edinmektedir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul iline bağlı eğitim araştırma hastanelerinde uzmanlık eğitimi sırasında alınan 2 aylık psikiyatri rotasyonu alan ve almayan aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinde öz yeterliliğin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversiteleri' ne bağlı eğitim araştırma hastanelerinde uzmanlık eğitimi gören tüm aile hekimliği uzmanlık öğrencileri için hazırlanmış olan anket soruları yöneltilmiştir. Anket sonucu elde edilen veriler istatistiksel olarak paylaşılmıştır. Bu çalışmada evren İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı eğitim araştırma hastanelerinde görev alan 1648 aile hekimliği uzmanlık öğrencisidir. Çalışmanın örneklemini ise 312 aile hekimi uzmanlık öğrencisi oluşturmaktadır. Normal dağılım Kolmogonov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 312 aile hekimi asistanı katılmıştır. Çalışmaya katılan asistan hekimlerin %61,54'ü kadın, %75,81'i AHU idi.%43,41'i AHU olanlar için son yıl, SAHU için son iki yıl içerisindedir. Katılımcıların yaş ortalaması 30,13±4,52 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların yarıdan fazlası Psikiyatri rotasyonunu hem eğitim yönünden hem de eğitim süresi açısından yeterli bulmaktadır. Çalışmaya katılan asistan hekimlere göre olması gereken Psikiyatri rotasyon süresi ortalama 3,39±1,08 ay olarak saptanmıştır. Katılımcıların Aile hekimliği çekirdek eğitim müfredatı Psikiyatri rotasyonunda edinilmesi hedeflenen klinik temel yetkinlikler ile ilgili maddelerden aldıkları öz yeterlilik puan ortalamalarının değerlendirilmesi sonucunda en yüksek puan ortalamaları sırasıyla“Anksiyete bozukluğu olan hastayı tanıyabilirim.”,“Depresyonu olan hastaya doğru tanı koyabilirim.”ve“Anksiyete bozukluğu olan hastayı gerektiğinde sevk edebilirim.”maddelerinden alındı. Katılımcıların Aile hekimliği çekirdek eğitim müfredatı Psikiyatri rotasyonunda edinilmesi hedeflenen klinik temel yetkinlikler puan ortalaması 3,48±0,80 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen asistan hekimlerin cinsiyet, uzmanlık öğrenci türü ve asistanlık süreleri ile Psikiyatri rotasyonunda hedeflenen klinik temel yetkinlik puanları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: WHO defines health-related quality of life as 'the awareness of individuals' positions in life in terms of their goals, expectations, standards and concerns in the context of the culture and value system in which they live'. Family physicians are mainly responsible for providing comprehensive and continous medical care for the individuals who are seeking medical care without discriminating gender age and disease; family physicians are specialists who are trained within the framework of the discipline of family practice and they provide service to individuals within their own family, society and cultural context and while doing so, they shall always respect the independent personality of the patient. The specific educational content of family practice was determined as 3 years with the decision taken in the Council of Europe in 2001. 18 months of this 3-year training are spent in rotations, and rotations take an important place in Family Practice in terms of getting to know the patient, making the correct diagnosis to the patient and applying treatment in terms of cases encountered in the field at universities and educational and research hospitals. Our aim in this study is to evaluate the self-efficacy of the 2-month psychiatry rotation we received during our specialty training in training and research hospitals in Istanbul province; family practice specialty students who received and did not receive the rotation. Materials and methods: The survey questions prepared for all family practice specialty students who are undergoing specialty training at educational and research hospitals affiliated with Istanbul Health Sciences Universities will be asked. The data obtained as a result of the survey will be shared statistically. It was calculated with 312 participants according to the sample sizes calculated from 1648 family practice specialists working in training and research hospitals affiliated to Istanbul University of Health Sciences. The Kolmogorov-Smirnov test was used to evaluate the normal distribution. Findings: 312 family physician assistants participated in our study. Of the assistant physicians participating in the study, 61.54% were female and 75.81% were FPS.43.41% of them were in the last year for those with FPS, and in the last two years for CFPS. The average age of the participants was calculated as 30.13±4.52. More than half of the participants found the psychiatric rotation sufficient both in terms of training and in terms of training time. According to the assistant physicians participating in the study, the average psychiatric rotation period was found to be 3.39±1.08 months. After the evaluation of the average score of the participants for the articles related to clinical core competencies aimed to be acquired in the psychiatry rotation of the Family practice core education curriculum, the highest points were scored for the articles, in order,“I can differentiate the patients with anxiety disorder.”,“I can make the correct diagnosis to the patient with depression.”and“I can refer the patient with anxiety disorder if necessary.”. The average score of the participants for the clinical core competencies aimed to be acquired in the Psychiatry rotation of the Family practice core education curriculum was calculated as 3.48±0.80. The gender, specialty student type and duration of residency of the assistant physicians included in the study, and the clinical basic competence scores targeted in the psychiatry rotation were evaluated.