Measuring regional innovation performance in turkey
Türkiye'nin bölgesel inovasyon performansinin ölçülmesi
- Tez No: 771950
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜZİN BAYCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 574
Özet
İnovasyon Sistemleri, ulusal ve bölgesel ekonomileri ve politika oluşturmayı incelemek için etkili bir araçtır. Türkiye için bölgesel inovasyon ölçümüne yönelik bazı çalışmalar bulunmasına rağmen, İBBS-3 düzeyinde farklı zaman dilimlerindeki geçişlere odaklanan herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Tezin amacı, (i) Türkiye'nin inovasyon performansının genel durumunu uluslararası ve ulusal ölçekte değerlendirmek; (ii) ardışık Markov Zincirleri ve Shorrocks Trace Endekslerini kullanarak, bölgelerin (İBBS-3 düzeyinde) 2000-2017 yılları arasındaki zaman diliminde bir inovasyon performans durumundan diğerine (inovasyon liderleri, güçlü yenilikçiler, ılımlı yenilikçiler ve mütevazı yenilikçiler şeklindeki AB tarafından tanımlanan performans düzeylerine dayalı olarak) geçişlerinin zamansal dinamik bir analizini sağlayarak, esas olarak Türkiye'deki bölgesel inovasyon performanslarını ölçmeye ve haritalamaya odaklanmak; (iii) bölgeler içinde ve bölgeler arası düzeyde inovasyon performanslarının benzerliklerinin ve/veya farklılıklarının hangi konularda ortaya çıktığını göstermek, (iv) bu inovasyon performansları ile ilgili faktörleri belirlemek ve (v) etkin bir inovasyon sisteminin kurulması ve yönetilmesi için ilgili politika ve stratejileri oluşturmaktır. Fikri varlıklara odaklanan Markov Zincirleri ve Shorrocks Trace Endeksleri, (i) ülkenin doğusu ve batısında yer alan bölgeler, (ii) metropol ve metropol olmayan bölgeler ve (iii) yüksek gelişmiş ve nispeten daha az gelişmiş bölgeler arasında bölgesel farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. İnovasyon liderlerinin inovasyon performanslarının belirleyicilerini saptamak için beş farklı panel veri modelleri gerçekleştirilmiştir. Bu ekonometrik modeller, çeşitli inovasyon göstergelerinin fikri varlıkların farklı türlerini değişik şekilde etkileyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Innovation Systems is an effective tool for examining the national and regional economies and policy-making. Although there are some studies on regional innovation measurement for Turkey, there has not been any study found focusing on the transitions through different time periods at NUTS-3 level. The purpose of the thesis is (i) to evaluate the general status of the innovation performance of Turkey in international and national scales, (ii) to focus mainly on measuring and mapping regional innovation performances in Turkey by providing a temporal dynamic analysis of transitions of the regions (at NUTS-3 level) from one state of innovative performance to another over time from 2000 to 2017 based on the EU-defined performance grouping as innovation leaders, strong innovators, moderate innovators and modest innovators, (iii) to demonstrate in which issues the similarities and/or differences of the innovation performances occur within the regions and at interregional levels, (iv) to determine the factors related to these innovation performances and (v) to create related policies and strategies for establishing and managing an effective innovation system. Focusing on the intellectual assets, Markov Chains and Shorrocks Trace indices have revealed that there are regional disparities (between (i) regions located in the east and west of the country, (ii) metropolitan and non-metropolitan regions, (iii) high-developed and relatively less-developed regions). Five different panel data models were performed to identify the determinants of the innovation performances of the innovation leaders. These econometric models revealed that different innovation indicators may differently affect the different types of intellectual assets.