Fotovoltaik sistem destekli nesnelerin interneti (IoT) tabanlı akıllı şehir aydınlatma sistemleri
Photovoltaic supported internet of things (IoT) based smart city lighting systems
  1. Tez No: 771968
  2. Yazar: HAKAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda tükenmekte olan fosil kaynaklı yakıtlar ve artan enerji maliyetlerinden dolayı yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanımı artmaktadır. Bununla birlikte gelişmekte olan nesnelerin interneti tabanlı kablosuz haberleşme teknolojisi hayatımızda yer etmeye başlamaktadır. Bu sistemde yol aydınlatma cihazlarının uzaktan kontrolü ve takibi hedeflenmektedir. Aydınlatma cihazının ihtiyacı olan elektrik enerjisi güneş panelinden elde edilip LiFePO4 bataryada depolanacaktır. Belirli bölgelerde kablosuz ağ alt yapısı oluşturularak o bölgede bulunan aydınlatma cihazlarındaki güneş panelinin o gün ne kadar enerji ürettiği, güneş alma süresi, bataryanın doluluk oranı, istendiği zaman açılıp kapatılması, olası bir arızanın bildirilmesi, lambanın tüm gece yanıp yanmadığı veya kaç saat yandığı anlık olarak bilgisayar ortamında takip edilecektir. Bahsedilen bu özelliklerin hepsini bir kontrol kartı ile yapılmış olup bu kart üzerinde verimliliği arttırmak amacıyla bir hareket sensörü kullanılmıştır. Bu sensörün görevi sistemin bulunduğu yerde yaya veya araçlar geçmediği zaman kısaca hareketsiz zamanlarda DIM moduna geçerek %50 kapasite ile yanacaktır. Hareket algılandığı anda ise %100 kapasite ile yanmaya başlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of renewable energy systems increasing due to depleting fossil fuels and increasing energy costs. However, developing of the internet of things-based wireless communication technology is beginning to take its place in our lives. In this system, it is aimed to remote control and follow-up of road lighting devices. The electrical energy needed by the lighting device will be obtained from the solar panel and stored in the LiFePO4 battery. By creating a wireless network infrastructure in certain regions, how much energy the solar panel in the lighting devices in that region produces that day, the duration of sun exposure, the fullness of the battery, turning it on and off whenever desired, reporting a possible malfunction, whether the lamp is on all night or how many hours it is lit instantly. will be followed in the computer environment. All of these mentioned features are made with a control card and a motion sensor will be used on this card in order to increase efficiency. The task of this sensor is to switch to dim mode when pedestrians or vehicles do not pass in the place where the system is located, briefly, and turn on at 50% capacity. As soon as motion is detected, it will start to light at 100% capacity.