Koroner arter bypass greftli hastalarda safen ven greft hastalığı ile trombosit/ lenfosit oranı arasındaki ilişki
Association between platelet to lymphocyte ratio and saphenous vein graft disease in patients with stable angina pectoris
- Tez No: 771969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada daha öncesinde koroner arter bypass greft cerrahisi geçirmiş stabil angina pektoris ile başvuran hastalarda safen ven greft hastalığı ile trombosit / lenfosit oranı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya toplam 455 hasta alındı. Safen ven greft hastalığı en az bir safen ven greftinde ≥ %50 stenoz olarak tanımlandı. Hastalar safen ven greft hastalığı olup olmamasına göre iki gruba ayrıldı. Toplam 210 hastada safen ven greft hastalığı tespit edildi. Trombosit sayısı, lenfosit sayısı, Trombosit / Lenfosit Oranı (TLO), HDL, Na ve ALT düzeyleri safen ven greft hastalığı ile ilişkili olarak bulundu. Çok değişkenli regresyon analizinde HDL ve TLO'nun safen ven greft hastalığı ile ilişkisi anlamlı bulundu. Trombosit/ lenfosit oranı' nın safen ven greft hastalığı varlığı için cut-off değeri %75.2 sensitivite ve %75.2 spesifite değeri ile 147 bulundu Bilgimize göre literatürde ilk kez bu çalışma ile TLO' nın safen ven greft hastalığı ile ilişkisi olabileceği gösterilmiştir. Trombosit / Lenfosit Oranı, stabil anjina pektoris ile başvuran ve koroner arter bypass greft cerrahisi ameliyatı geçirmiş olan hastalarda safen ven greft hastalığını öngörmek için kullanılabilecek kolay ulaşılabilir ve ucuz bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship of platelet to lymphocyte ratio (PLR) with saphenous vein graft disease (SVGD) in patients with stable angina pectoris after coronary artery bypass graft surgery.A total of 455 patients were included in the study. At least one saphenous vein graft with ≥50% stenosis was defined as SVGD. The patients were divided into two groups based on the presence or absence of SVGD; it was determined that 210 patients had SVGD.The platelet count, lymphocyte count, PLR, high-density lipoprotein (HDL), Na, and ALT were significantly associated with SVGD. In multivariate regression analysis, HDL and PLR were found to be significantly associated with SVGD. Cut-off level of PLR to predict SVGD was found to be 147 with 75.2% sensitivity and 75.2% specificity.To the best of our knowledge, this is the first study showing the significant association of PLR with SVGD. This study suggests that PLR which is an easily available and inexpensive test can be used as a marker of SVGD.