Altıntaş-Üçhüyük-Abya-Genişler (Altıntaş-Kütahya) bölgesinin jeolojisi ve Altıntaş Menekşe mermerlerinin incelenmesi
- Tez No: 77197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Kütahya ili, Altıntaş ilçesi, Üçhüyük, Abya, Genişler köyleri orasında bulunan mermer sahalarının genel. Çaltepe'de yayılım gösteren Altıntaş Menekşe mermerlerinin ise detay İnceleme alanının temelinde, Paleozoyik yaşlı mermer ve şistlerden oluşan Azant Metamor- fikleri bulunur. Tersler yaşlı gölsel sedimanlar olan, Çokköy ve Emet Formasyonları temel birimi diskondan olarak örtmektedir. Bunların üzerine, diskondan olarak Kuvatemer yaşlı Kocayataktepe Formasyonu gelmektedir. Metamorfik birimlerden, mermerde tabaklanma yoktur. Etkin Tektonizma sonucu bol eklem takımı içerir. Şistlerde gelişen şistozite düzlemleri genelde NE - SW doğrultusunda, eğimleri 30°-40° üeNW yönündedir. Altıntaş üçe merkezinin doğusunda, Çaltepe'de yayılım gösteren ve mermer piyasasında adı Altıntaş Menekşe mermerleri olarak bilinen mermerler, ilk defa bu çalışmada ek alınarak detay incelemesi yapılmıştır. Altıntaş Menekşe mermerlerinde ölçülen süreksizliklerin genel doğrultulan N51E ve N21W dir. Eğimleri ise 75° SE ve 73° SW 'dir. Ancak açılan mermer ocakları incelendiğinde eğim derecesi 40° 'den düşük olan süreksizliklerin yüzeyde kalan ve derinlere devamı olmayan devamsız süreksizlikler okluğu görülmüştür. Altıntaş Menekşe mermerleri, süs eşyası, anıt yapılar, lambri, banko-tezgah, cephe kaplama yapımında kullanılırlar.
Özet (Çeviri)
This study covers general investigation of Üçhüyük, Abya and Genişler villages marble area and detail investigation of Altıntaş violet marble. In this regbn there is paleozoic aged marble and scheists that form Azant Methamorfkms Tertier aged lake sedimans Çokköy and Emet Formations cover has formation in a discordan pozition. On this formations there is quaternary aged Kocayataktepe Formation and on the top there is alluvion consisting sediments. From methomorilc units, there is no stratum in marble. Because of effectivecy tectomzm there are plenty of jonies. Direction of seheist is generally N25-65E and 30°-40°NW inclination. Detail investigation of Çaltepe marbles, which are called Altıntaş Violet Marbles are firstly done in this study. Discontinuity measured in Altıntaş Violet Marbles are in direction of N51E and N25E, their inclination is 75°SE and 73°SW. When mined marble phs are investigated, it is seen that below 40° inclination discontunities are not deep and have no continuation. Altıntaş Violet Marble can be used tor decoration, memorials, panel, bench and exterior for covering.