Bazı üç boyutlu fark denklem sistemlerinin çözümleri üzerine
On solutions of some three dimensional difference equation systems
- Tez No: 772028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde fark denklemlerinin ortaya çıkışı ve önemi hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca fark denklemleri ve fark denklem sistemleri ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde fark denklemleri ve fark denklem sistemleri ile ilgili literatürde yer alan çalışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde a,b,c,d,e,f parametreleri ve p(=1,3) ̅ için x_(-p),y_(-p),z_(-p), başlangıç koşulları reel sayı olmak üzere x_n=(x_(n-2) y_(n-3))/(y_(n-1) (a+bx_(n-2) y_(n-3) ) ), y_n=(y_(n-2) z_(n-3))/(z_(n-1) (c+dy_(n-2) z_(n-3) ) ) ,n∈N_0, z_n=(z_(n-2) x_(n-3))/(x_(n-1) (e+fz_(n-2) x_(n-3))), üç boyutlu üçüncü mertebeden rasyonel fark denklem sistemi tanımlanarak katsayıların durumuna göre 15 alt durumda çözümler elde edilmiştir. Ardından çözümlerin periyodikliği incelenmiştir. İlaveten yukarıda tanımlanan sistemi iyi tanımlı yapmayan noktalar kümesi elde edilmiştir. Son bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consist of 4 sections. In the first section, information about the emergence and importance of difference equations is given. In addition, basic definitions and theorems about difference equations and systems of difference equation are given. In the second section, studies in the literature about difference equations and systems of difference equations are mentioned. In the third section, three dimensional three order system of difference equation x_n=(x_(n-2) y_(n-3))/(y_(n-1) (a+bx_(n-2) y_(n-3) ) ), y_n=(y_(n-2) z_(n-3))/(z_(n-1) (c+dy_(n-2) z_(n-3) ) ) ,n∈N_0, z_n=(z_(n-2) x_(n-3))/(x_(n-1) (e+fz_(n-2) x_(n-3))), where the parameters a,b,c,d,e,f and the initial values p(=1,3) ̅ for x_(-p),y_(-p),z_(-p), are real numbers, is defined and the solutions are obtained 15 subcases according to the condition of the coefficients. Then the periodicity of solutions is investigated. Additionally, the forbidden set of system described above is obtained. The last section contains results and recommendations.