Mikroişlemci tabanlı devrelerin telsiz sistemi üzerinden haberleşmesi
Coomunication of microprocessor based devices via wireless system
- Tez No: 77204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Destekli Tasarım Üretim ve Programlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, birbirleri arasında uzak mesafeler bulunan bilgisayar ve kavşak kontrol cihazı gibi mikro işlemcili sistemlerin telsiz üzerinden kablosuz haberleşmesini sağlayacak bir sistem tasarlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, sayısal veri haberleşme yöntemleri hakkında genel bilgilere; ikinci bölümünde ise, tez uygulamasında, veri haberleşmesinde kullanılan cihaz ve elemanlar hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, merkezi bilgisayar için hazırlanan programa yer verilirken, Sonuç bölümünde de, telsiz sistemi ile telli iletişim sistemlerinin genel karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a wireless communication system is designed for the communication is betwen a PC and junction controller device based on microprocessor. In the first chapter, digital data communication methods and general rules of these methods are illustrated. In the second chapter, the devices and the IC's used in project are introduced. In the third chapter, the communication software is used in the central computer is explained. In the last section, a general comparison is made between wireless and with wire system for traffic signalization applications.