Mısır hibritlerinde heterosis olayı ve onun moleküler genetik esaslarının incelenmesi
Heterosis in the maize hybrids and the study of its molecular genetic basis
  1. Tez No: 77205
  2. Yazar: GÖKÇEN YUVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. RAMİZ TAĞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışma, heterosis derecesine göre farklı olan 5 mısır hibriti kombinasyonları üzerinde yapılmıştır. Laboratuvar ortamında belirlenmiş fide uzunluğu ve fide ağırlığına esas alınarak bu hibritlerin heterosislik derecesi tayin edilmiştir. İnceleme yaptığımız hibritler içerisinde en yüksek heterosis derecesi N192 X TK 48 ve N192 X TK 72 hibritlerde, orta heterosis derecesi B52 x Y58 2A hibritinde görülmüştür. Sert Mısır X At dişi Mısır hibritinde ise heterosis hiç görülmemiştir. Bu hibritlerin fidelerinde kromatinin organizasyon durumu analiz edilmiş ve alınan sonuçlar heterosislik derecesi ile karşılaştınlmıştır. Sonuçta yüksek heterosislik derecesine sahip hibritlerin çekirdek genomunda kromatinin aktif kısmı olan labil kromatin DNA'sının miktarının ebeveyn formlara göre önemli şekilde arttığı belirlenmiştir. Heterosisin oluşmasında diğer DNA fraksiyonlarının da (stabil ve kalan) belirli rolü olduğu belli olmuştur. Heterosis karakterine sahip olmayan hibritlerde ise DNA fraksiyonları ve RNA miktarında hiçbir artış görülmemiştir. Mısır hibritlerinde heterosis olayı ile ilişkili stoplazmatik organellerin genetik sistemlerinin de önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Yüksek heterosis karakterine sahip hibritlerin, hem mitokondri hem de kloroplastlannda ebeveyn formlara göre RNA ve DNA miktarı önemli şekilde artmıştır. Mitokondrilerin genetik sistemlerinin faaliyeti ile heterosis olayı arasındaki korelasyon daha iyi görülmektedir. Bunu da heterosis formlarda hibrit mitokondrilerinin oluşması ve onların fonksiyonel aktifliğinin artışı gibi değerlendirebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is about combination of five (5) maize hybrids that become different according to the degree of heterosis. The degree of heterosis of these hybrids is determined according to the height and weight of seedling in the laboratuvar condition. Among these hybrids which we are studied, N 192 X TK 48 and N 192 X TK 72 have the heighest heterosis degree, B52 X Y582A have the middle heterosis degree. Hard maize, X At dişi maize have no heterosis. In these hybrids seedlings the condition of chromatin organization is analized and results confront the degree of heterosis. As a result, in the nucleus genoms of hybrids that have height heterosis degree, it is determined that the amount of labile chromatin DNA which is the active part of chromatin increases according to parental forms. In the formation of heterosis the other DNA fractions also have a determined role. In the hybrids which have no heterosis character, DNA fractions and RNA degree have no change. It is determined that in the maize hybrids genetic systems of the cytoplasmatic organels have an important role related with the heterosis. RNA and DNA values of hybrids which have high heterosis character increases importantly according to the parents form in both of mitochondries and chloroplasts. The correlation among the activity of mitochondries genetic systems and heterosis is seen well. We can appraise that event as the formation of hybrid mitochondires in the heterosis forms and increasing of their functional activities.