The method of degree of freedom truncation for receptance calculation in structural systems
Yapısal sistemlerde serbestlik derecesi eksilterek tepki matrisi hesaplama yöntemi
- Tez No: 772083
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Büyük boyutlu titreşim problemlerini çözmenin en yaygın yolu sonlu elemanlar analizidir. Ancak, sonlu elemanlar analizi kullanılırken; kuvvet vektörü her değiştiğinde çözümün tekrar hesaplanması, analiz ağlarının çok küçük veya çok büyük seçilmemesi gereklidir. Ayrıca, probleme uygun bir çözücü seçilmelidir. Böylece analizin uzun sürmesi veya yanlış sonuçlar vermesi engellenebilir. Bu tezde, sonlu elemanlar analizinin karmaşıklıklarına takılmadan titreşim problemlerine çözüm bulabilmek adına etkili bir matris tersi hesaplama yöntemi sunulmuştur. Sunulan yöntem, Sherman-Morrison matris tersi alma tekniğinin özelliklerinden yararlanarak problemin serbestlik derecesini azaltarak, problem matrisinin tersinin sadece gerekli satırlarını hesaplar. Serbestlik derecesi bu şekilde azaltıldığında matrisin tersinin hesaplamasının maliyeti önemli ölçüde azalır. Böylelikle büyük boyutlu titreşim problerini çözmede matrisin tersinin kullanımını; hem hesaplama süresi, hem de bellek kullanımı açısından daha iyi bir seçenek haline getirir. Ayrıca, serbestlik derecesini azaltmanın diğer matris inversiyon teknikleriyle birlikte kullanılmasının etkileri tartışılmış ve bazı matris tersi hesaplama yöntemlerinin serbestlik derecesi azaltabilmeleri için değiştirilebilirlikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most common way to acquire the solution of a large vibration problem is by finite element analysis. However, when finite element analysis is used: the solution must be found repeatedly, whenever the forcing vector changes; meshes of the analysis should not be too small or too large. So that the analysis would not take too long or the results would not be inaccurate; also an appropriate solver must be chosen. In this thesis, an efficient method for inversion calculation is presented in order for these complications of finite element analysis to be avoided. The method utilizes the uniqueness of Sherman-Morrison inversion formula to truncate degrees of freedom (DOFs), and only calculates the inverse matrix's required rows. Decreasing the DOFs in this way makes the inversion process less computationally expensive. Thus, using the inversion for the solutions of large vibration problems becomes more feasible from both calculation time and memory usage standpoints. The effects of using DOF truncation in combination with other matrix inversion methods is discussed, and some inversion methods are modified so that they can also utilize the method.