Extraction of polylactic acid degradation products with supercritical carbon dioxide
Polilaktik asit bozunması sonucu oluşan ürünlerin süperkritik karbondioksit ile özütlenmesi
  1. Tez No: 772095
  2. Yazar: SÜMEYYE KOÇAK BÜTÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERAĞ DİLEK HACIHABİBOĞLU, PROF. DR. NAİME ASLI SEZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Polilaktik asit (PLA), şeker kamışı, şeker pancarı veya mısır gibi nişasta hammaddelerinden elde edilen biyo bazlı bir polyesterdir. PLA, tıp sektörü, elyaf ve tekstil, paketleme ve tarım gibi sektörlerde kullanılmaktadır. PLA kullanım alanı arttığı için geri dönüştürülebilirliği önem kazanmıştır. Şu anda, PLA için kimyasal geri dönüşüm piroliz, alkoliz veya hidroliz ile gerçekleştirilmektedir. Bu araştırmada, PLA bozunma ürünlerini geri kazanmak için çevre dostu bir ayırma yöntemi geliştirilmiştir. PLA bozunması süperkritik karbon dioksit (SCCO2) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bozunma ürünleri SCCO2 ile özütlenmiştir. Sıcaklık, basınç ve statik özütleme süresi gibi özütleme parametrelerinin özütlenen ürün dağılımı ve özütleme verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sıcaklığın etkisi üç farklı sıcaklıkta incelenmiştir. Sonuçlar, özütleme sıcaklığı arttıkça, ayrışma ürünlerinin SCCO2 içindeki çözünürlüğü arttığı için özütleme veriminin arttığını göstermektedir. Yüksek sıcaklık aynı zamanda bozunma ürünlerinin viskozitesini düşürerek özütlenebilir ürünlerin SCCO2 fazına kütle transferini kolaylaştırmaktadır. Statik özütleme süresinin etkisi, süre uzatılarak incelenmiştir. Sonuçlar, daha uzun statik özütleme sürelerinde özütleme veriminin arttığını ortaya koymuştur. Bunun nedeni daha fazla ürünün SCCO2 içinde çözülebilemesidir. Basıncın etkisi iki farklı basınçta incelenmiştir. Özütleme veriminde hafif bir artış gözlenmiştir, bu da ürünlerin kütle transferini hızlandırmak için basıncı artırmanın yetersiz olduğunu göstermiştir. Özütlenen ürün bileşimi D, L laktit, mezo laktit, laktik asit ve bazı bilinmeyen ürünlerden oluşmuştur. %89 ile en yüksek ekstraksiyon verimi, 2 saatlik statik ekstraksiyon süresi için 80 °C, 310 bar'da elde edilmiştir. Bu koşullar altında yoğunlaştırıcıda elde edilen ürün, %53 D, L laktit, %30 mezo laktit, %9 laktik asit, ve %8 bilinmeyen ürünlerden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Polylactic acid (PLA) is a bio-based polyester derived from starch feedstocks such as sugar cane, sugar beet, or corn. PLA is used in industries like the medical sector, fibers and textiles, packaging, and agriculture. Since the PLA usage area is increasing, its recyclability has gained importance. Currently, chemical recycling for PLA has been conducted by pyrolysis, alcoholysis, or hydrolysis. In this research, an environmentally benign separation method was developed to recover the PLA depolymerization products. PLA degradation was realized using supercritical carbon dioxide (SCCO2). Subsequently, degradation products were extracted by SCCO2. The effects of extraction parameters such as temperature, pressure, and static extraction time on the extracted product distribution and extraction yield were studied. The effect of temperature was investigated at three different temperatures. Results showed that as extraction temperature increased, extraction yield enhanced since the solubility of decomposition products in SCCO2 increased. High temperature also decreased the viscosity of the reaction products, facilitating the mass transfer of the extractable products into the SCCO2 phase. The influence of static extraction time was investigated by extending the time. Results revealed extraction yield increased at longer static extraction time since more products could be dissolved in SCCO2. The effect of pressure was studied at two different pressures. A slight increase in extraction yield was observed, indicating that increasing the pressure was inadequate to accelerate the mass transfer of the products. The extracted product composition consisted of D, L lactide, meso lactide, lactic acid, and some unknown products. The highest extraction yield of 89% was obtained at 80 °C, 310 bar for 2 hours of static extraction time. The product obtained in a condenser under these conditions comprised of 53% D, L lactide, 30% meso lactide, 9% lactic acid, and 8% unknown products.