The effects of different surface treatments on shear bond strength of polyetheretherketone (PEEK) and polyetherketoneketone (PEKKTON) materials to veneering composite
Polyetheretherketone (PEEK) ve polyetherketoneketone (PEKKTON) materyalleri üzerine farklı yüzey işlemleri uygulanarak veneerlenmiş kompozit ile arasındaki makaslama kuvvetinin değerlendirilmesi
- Tez No: 772094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, PEEK ve PEKKTON materyalleri ile veneerlenmiş kompozit arasındaki makaslama kuvveti üzerinde dört farklı yüzey işlemi ve termosiklus işleminin etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 115 PEEK ve 115 PEKKTON diski yüzey işlemlerine göre 5 gruba ayrıldı; yüzey işlemi uygulanmayan grup (kontrol), 50 µm'lik Al2O3 ile kumlama uygulanan grup, 110 µm'lik Al2O3 ile kumlama uygulanan grup, 3M Cojet ile silika kaplama uygulanan grup, %98'lik sülfürik asit uygulanan grup. Yüzey pürüzlülüğü profilometre ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. PEEK ve PEKKTON yüzeylerine visio.link adeziv ve ardından GC Gradia veneerlenmiş kompozit uygulanmış ve ışıkla sertleştirilmiştir. Ardından tüm gruplar termosiklus işlemi uygulanıp uygulanmamasına göre iki alt gruba daha ayrılmıştır (n=11). Makaslama bağlanma kuvveti ölçülmüştür ve başarısızlık analizi yapılmıştır. Veriler, İki Yönlü ANOVA, Üç Yönlü ANOVA kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this in vitro study was to evaluate the effects of four different surface treatments and thermocycling process on shear bond strength between PEEK/PEKKTON and indirect composite. Materials and Methods: 115 PEEK and 115 PEKKTON discs were divided into five groups according to surface treatment methods; no treatment (control), air abrasion with 50 µm Al2O3, air abrasion with 110 µm Al2O3, silica coating with 3M Cojet, etching with 98% sulfuric acid.. The surface roughness was examined with profilometer and scanning electron microscopy (SEM). After surface treatments, Visio.link adhesive with GC Gradia veneering composite was applied on PEEK and PEKKTON surfaces and light-cured. Then, all groups were divided into two subgroups according to whether thermocycling process was applied or not (n=11). Shear bond strength was measured and failure analysis was performed. The data were analyzed using a Two-Way ANOVA, Three-Way ANOVA.