Kentsel asamblaj olarak hurdalık: Topkapı sanayi mahallesi örneği
Junkyard as an urban assemblage: Case of Topkapı industrial neighborhood
- Tez No: 772106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması; modern kent düzeni ile atık, çöp, hurda, hurdalık alanlar ve bu alanların mekânsal oluşumunun arasındaki karmaşık ilişkiyi, Topkapı Sanayi Mahallesi üzerinden, ekoloji, geri dönüşüm, atık, hurda vb. kavramlar aracılığıyla sorgulamaktadır. Modern kentin ürettiği hurdalık alanların asamblaj kuramı, heterotopik mekanlar ve hurda-mekanlar (junkspace) birlikteliği ile tartışarak hurdalık alanların mekansal kurguları incelenmiştir. Vaka örneği olarak İstanbul Topkapı Sanayi Mahallesi içerisinden bir hurdalık seçilmiş, hurdalık sahibi ile röportaj ve yerinde gözlemler yapılmış, çeşitli fotoğraflar ve diyagramlar üretilmiştir. Elde edilen veriler ile kuramsal bilgiler bir arada tartışılmış, hurdalık alanların kentin kolektif hafızasının sürekliliği için korunmaya değer yerler olabileceğine dair bir takım veriler elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis; questions the complex relationship between modern city and junkyards and the spatial formation of these areas. It creates this research through Topkapı Sanayi Mahallesi, ecology, recycling, waste, scrap, garbage etc. questions through concepts. Spatial constructions of junkyard areas are examined by discussing the theory of assemblage of junk areas produced by the modern city, heterotopic spaces and the combination of junk-spaces (junkspace). As a case example, a scrap yard in Istanbul Topkapı Sanayi Mahallesi was chosen, interviews with the owner of the scrap yard and on-site observations were made, and various photographs and diagrams were produced. The data obtained and the theoretical information were discussed together, and some data were obtained that the junkyard areas could be places worth preserving for the continuity of the collective memory of the city.