İntranet üzerinde istemci/sunucu veritabanı uygulaması
Client/server database application on intranet
- Tez No: 77213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERVİŞ KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, ilişkisel veri tabanı mimarisi üzerinde çalışılmış ve uygulama olarak da, Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü' ne film ve TV programlarının gösterim haklarının verilmesi ve takibi için Intranet temelli bir İstemci/Sunucu veri tabam yazılımı (Telif Haklan Veritabanı) geliştirilmiştir. Telif Haklan Veri Tabam Yazılımı, İstanbul ve Ankara olmak üzere iki ana merkezden oluşan bir WAN (Wide Area Network) üzerinden birbirine bağlı ve l'er Sunucu (Server) ve 10'ar adet İstemci (Client) PC'den oluşan iki LAN üzerinde çalışmaktadır. Sistem tasarımında donanım olarak Yönlendirici (Router) kullanılmamış ve yönlendirme işlemleri, NT4.0'ın Remote Access Server (RAS) yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sunumcu bilgisayar(server)ların işletim sistemleri olarak Windows NT 4.0 Service Pack 3 kullanılmıştır. Veritabanı Motoru (Database Engine) olarak, Sybase SQL Server (version 11.5), yineleme işlemleri için Sybase Yineleme Sunucusu ve Uygulama Geliştirme Aracı olarak Sybase Netimpact Dynamo kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this M.Sc project, worked on relational database model and a database was developed for the Ministry of Culture to carry out processing application forms and keeping records of all rights of films and TV programmes and also, monitoring Intellectual Property Rights and broadcasting rights for films and TV programmes. It is a Client/Server database which is based on Intranet structure. The Intranet is composed of 2 NT Servers which serves to 10 Clients over 2 LANs (one is in Istanbul, the other is in Ankara) and a WAN (Wide Area Network). We did not use hardware router, instead (to reduce the cost of the system) we have done the routing with NT 4.0 Remote Access Server (RAS). Database engine was Sybase SQL Server (version 11.5) and application development tool was Sybase Netimpact Dynamo.