Pelvik radyoterapi uygulanan hastalarda HMB/arjinin/glutamin karışımının toksisite ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of HMB\arginine\glutamine combination on the treatment releated toxicity and the health releated quality of life in cancer patients undergoing pelvic radiotherapy
- Tez No: 341880
- Danışmanlar: PROF. DR. DİCLEHAN KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pelvik radyoterapi, dünya genelinde tek başına veya kemoterapi ile birlikte neoadjuvan, adjuvan veya definitif amaçlı rektum, serviks ve mesane kanserleri başta olmak üzere sık kullanılan tedavi modalitelerinden bir tanesidir. Malnütrisyon ise kanser hastalarında sıkça rastlanan bir durumdur ve kötü prognozun bir göstergesidir. Pelvik radyoterapi sırasında gelişen mukozitin kilo kaybı ve malnütrisyon gelişiminde önemli bir etkisi olduğu, tedaviye bağlı toksisiteye yol açtığı bilinmektedir. Sonuç olarak kansere ve tedaviye bağlı toksisite ile hastaların sağlıkla ilgili hayat kaliteleri bozulabilmekte ve malnütrisyon riski artmaktadır. Bu klinik çalışma ile pelvik radyoterapi süresince uygulanan HMB\Arjinin\Glutamin?in; hastaların yaşam kalitesi, tedaviye bağlı yan etki ve beslenme durumu üzerine etkileri araştırılmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında pelvik radyoterapi uygulanan 49 hasta, tedavi süresince beslenme durumları, hayat kaliteleri, tedaviye bağlı toksisite, halsizlik, depresyon, iskelet kas kitlesi ve laboratuvar parameterleri açısından takip edilmiştir. Hastalar yaş, cinsiyet, operasyon durumu, tümör çeşidi ve eş zamanlı KT durumuna göre 2 gruba ayrılmıştır. 25 hastaya HMB\Arjinin\Glutamin uygulanırken 24 hastaya herhangi bir nütrisyonel destek uygulanmamıştır. Bu ürünün uygulandığı grupta, anksiyete ve depresyon gelişimi açısından istatistiki olarak anlamlı düzelme saptanmıştır. Kilo değişimi, tedavi yan etkileri, halsizlik, malnütrisyon riski, iskelet kas kitlesi, prealbümin ve albümin açısından düzelme saptansa da, istatistiki olarak bu fark anlamlı olarak bulunmadı. Yaşam kalitesi açısından ise her iki grup arasında belirgin bir fark saptanmadı. Literatürde HMB\Arjinin\Glutamin?in, pelvik radyatoterapi alan hastalarda, yaşam kalitesi, toksisite ve beslenme durumuna olan etkisini inceleyen bir veriye rastlanılmamıştır. Beslenme parametrelerinde, toksisite, halsizlik, anksiyete ve depresyon, iskelet kas kitlesi, prealbümin ve albümin değerlerindeki düzelmelerden dolayı bu ürün tedavi sırasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Pelvic radiotherapy is commonly used with or without chemotherapy in neoadjuvant, adjuvant or definitive cancer treatment setting especially for rectum, cervics, endometrium and bladder cancer. Malnutrition is diagnosed in most of the cancer patients and releated with poor outcomes. Mucositis emerging to pelvic raditherapy is releated with loss of appetite, malnutrition and weight loss and causes treatment releated toxicity and morbidity. As a result of cancer and treatment releated toxicity, patients? health releated quality of life (HR-QOL) can be deteriorated and malnutrition risk increases. In this clinic trial it was aimed to examine the effects of HMB\Arginin\Glutamine mixture combination on HRQOL, treatment releated side effects and nutritional status during the pelvic radiotherapy. Forty nine cancer patients undergoing chemo/radiotherapy in Gazi University Medicine School Radiation Oncology Department were followed in terms of nutritional status, quality of life, treatment releated toxicity, fatigue, anxiety, depression, skeletal muscle mass and laboratory parameters throughout the pelvic radiotherapy. Patients were stratified to two groups according the age, sex, surgery, tumor type and concurrent chemoterapy status. 25 patients used HMG\Arginine\Glutamine mixture twice a day and 24 patients did not receive any nutritional support during the radiotherapy. When groups were compared, a statistically significant improvement of the anxiety and depression were established. Some improvement in the percentage weight loss, treatment-related side effects, fatigue, risk of malnutrition, skeletal muscle mass, serum levels of prealbumin and albumin was found, although it was not statistically significant. That is not assigned obvious difference in HR-QOL between the groups. In the literature, there is no data concerning about the effects of HMB\Arginine\Glutamine mixture on nutritional status, toxicity and HR-QOL undergoing pelvic radiotherapy. Because of the imrovement in nutritional parameters, toxicity, mood changes and laboratory findings, this combination may be used during pelvic radiotherapy with or without chemotherapy.