Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı geçirecek hastalarda yara yerine lokal anestezik infiltrasyonu veya erektor spina plan bloğunun stres hormon yanıtına ve postoperatif analjezi üzerine etkisi
The effect of local anesthetic infiltration into wound site or erector spina plan block on stress hormone response and postoperative analgesia in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy surgery
- Tez No: 772242
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SURHAN ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızda laparoskopik kolesistektomi ameliyatı geçirecek hastalarda yara yerine lokal anestezik infiltrasyonu veya erektör spina plan bloğunun stres hormon yanıtına ve postoperatif analjezi üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda ASA (AmericanSociety of Anesthesiology) I-II,etik kurulu onayı ve hastalardan yazılı izin alınarak, sabah 08:00-12:00 arasında opere olan, 18-65 yaş grubu 90 hastada gerçekleştirildi. Bu çalışma prospektif, randomize ve tek kör olarak planlandı. Hastaların demografik verileri kaydedilerek rutin monitorizasyon ve genel anestezi indüksiyonu uygulandı. Hastalar Grup A (İnfiltrasyon), Grup B (ESPB) ve Grup C (Kontrol Grubu) olarak üçe ayrıldı. Grup A (İnfiltrasyon) 'ya operasyon bitiminde; 4 trokar giriş yerindeki yaraya eşit dozlarda olmak üzere %0.5'lik bupivakain (1mg/kg) fasia kaslar ve preperitoneal boşluğa infiltre edildi. Grup B (ESPB)'ye ultrasonografi eşliğinde 20ml %0.25 bupivakain doğrulanan aralığa enjekte edildi ve tüm hastalara ameliyat bitiminden 30 dakika önce 1gr parasetamol uygulandı. Her üç grup hastalarından preoperatif ve postoperatif 1. Saatte prolaktin, kortizol ve glukoz düzeyi gönderildi. Postoperatif VAS skoru 4 ve üzerinde olup ilk analjezi ihtiyacına kadar geçen süre“analjezi süresi”olarak tanımlandı ve kaydedildi. Vizüel analog skala (VAS) skoru postoperatif 1, 4, 12 ve 24. saatlerde kaydedildi. Komplikasyonlar 24 saat boyunca (hipotansiyon, bradikardi, bulantı/kusma, kaşıntı, pnömotoraks,) kaydedildi. Bulgular: Toplam 98 hasta çalışmaya dahil edildi. Grup A'da 2 hasta, Grup B'de 4, Grup C'de 2 hasta çalışma dışı bırakıldı. Demografik verilerde ve komplikasyonlar açısından üç gruptada istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Analjezi süresi Grup A'da 228 dk, Grup B'de 182 dk ve Grup C'de 134 dk olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: In our study, we aimed to evaluate the effects of local anesthetic infiltration to the wound site or erector spina plane block on stress hormone response and postoperative analgesia in patients who will undergo laparoscopic cholecystectomy. Methods: In our study, ASA (American Society of Anesthesiology) I-II was performed on 90 patients aged 18-65 years, who were operated between 08:00 and 12:00 in the morning, with the approval of the ethics committee and written permission from the patients.The study was planned as prospective, randomized and single blind. Demographic data of the patients were recorded and routine monitoring and general anesthesia induction were performed.The patients were divided into three groups as Group A (Infiltration), Group B (ESPB), and Group C (ControlGroup). Group A (Infiltration) at the end of the operation; 0.5% bupivacaine (1mg/kg) was infiltrated into the fascia muscles and preperitoneal space in equal doses to the wound at the 4 trocar entry site.Group B (ESPB) was injected with 20ml of 0.25% bupivacaine in the confirmed range under ultrasonography guidance and 1gr of paracetamol was administered to all patients 30 minutes before the end of the surgery.Preoperative and postoperative 1 hour prolactin, cortisol and glucose levels were sent from all three groups of patients. Postoperative VAS score was 4 and above, and the time to the first analgesia requirement was defined as“analgesia time”and recorded. The visual analog scale (VAS) score was recorded at 1, 4, 12 and 24 hours postoperatively. Complications (hypotension, bradycardia, nausea/vomiting, pruritus, pneumothorax,) were recorded for 24 hours. Results:A total of 98 patients were included in the study. 2 patients in Group A, 4 patients in Group B and 2 patients in Group C were excluded from the study. There was no statistically significant difference in demographic data and complications in the three groups (p>0.05).The duration of analgesia was 228 minutes in Group A, 182 minutes in Group B, and 134 minutes in Group C.