Alman & Türk filmlerinde kadınların göç ve entegrasyon bağlamında temsili
Representation of women in German & Turkish films in the context of migration and integration
  1. Tez No: 772254
  2. Yazar: RAHİME ÖZGÜN KEHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL NEZİH ORHON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Göç küresel bir konudur ve gün geçtikçe daha fazla insan göç etmektedir. Yakın dönemde Almanya göç kökenli nüfusu bakımından dünya ülkeleri arasında ilk sıralara tırmanmıştır. Türk asıllı kişiler bu nüfusun çoğunluğunu oluşturmaktadır. 1961 yılında imzalanan Türk-Alman İşgücü Anlaşması ile gelişen süreçte entegrasyon ve kültürel çeşitlilik konuları sosyal-kültürel çalışmalarda ve medyada sık sık tartışılmıştır. Almanya'da meseleyle ilgili farklı bakış açıları ve uygulamalar gelişmiş ve 2007 yılında Ulusal Entegrasyon Planı başlatılmıştır. Süreçte, Alman ve Türk sinemasında göç olgusu özellikle toplumsal cinsiyet bağlamında farklı perspektiflerle temsil edilmiştir. Bu bağlamda, çoğunlukla Alman sinemasındaki göçmen filmlerine odaklanan bilimsel araştırmalarda, temsil eğilimlerindeki ataerkil kültürün genellemeci temsili eleştirilmiştir. Bazı film araştırmalarında ise Türk dış göç sinemasındaki modern Batı kültürünün oksidentalist ve indirgemeci temsil eğilimleri eleştirel olarak tartışılmıştır. Göçün 60. yılında göç kökenli kadın temsillerinde değişimlerin olup olmadığını kapsamlı bir şekilde sorgulamak ve Türk-Alman işgücü göçünü temel alan filmleri incelemek gerekli hale gelmiştir. Dolayısıyla Nur eine Frau/Sıradan bir Kadın (2019) ve 8 Saniye (2015) filmleri söylem analiziyle incelenmiş ve Almanya'daki göç geçmişi bulunan Türk kadınlarla odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre göç kökenli kadınların temsilinde bazı dönüşümlerle birlikte yeniden üretimler bulunmaktadır. Sonuç olarak, göçün öznesi olan bireyler ve farklı ülkelerle film üretim süreçlerinde işbirliğine gidilerek daha ulusötesi, entegratif, kültürel yönden çeşitli ve çok boyutlu temsiller sağlanabileceğine dair bir tartışma geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a global phenomenon, and more and more people are migrating. Germany has recently risen to the top ranks among all countries in terms of its population with a migration background, and people of Turkish origin make up the majority of this population. Socio-cultural researchers and the media have often discussed the issues of integration and cultural diversity in the migration process, which began with the German-Turkish Labour Agreement (1961). Different perspectives and practices developed on this issue in Germany, and the National Integration Plan was initiated in 2007. German and Turkish films have portrayed the phenomenon of migration from different angles, especially in terms of gender. Thus, academic studies have focused on German migrant films and have criticised the representational tendencies of the generalised patriarchal culture. Certain film studies have also critically discussed the Occidentalist and reductionist representation trends of modern Western culture in Turkish emigration cinema. Celebrating the 60th anniversary of migration, it is necessary to question comprehensively whether changes have occurred in the representations of women with a migration background and to analyse films concerning Turkish-German labour migration. I studied, therefore, Nur eine Frau/A Regular Woman (2019) and 8 Saniye/8 Seconds (2015) discourse analytically and conducted focus group interviews with women with a migration background in Germany. The findings show some transformations and reproductions in representing women with a migration background. In conclusion, I argue for the possibility of a more transnational, inclusive, culturally diverse, and multidimensional approach to representation in filmmaking through the collaboration of people with migration backgrounds and different countries.