Ortaokul öğretmenlerinin test puanı enflasyonu göstermelerinde rol oynayan etkenlerin belirlenmesi
Determination of the factors that play a role in middle school teachers' test scores inflation
  1. Tez No: 772268
  2. Yazar: DENİZ GÖKÇE ÜNALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Alanyazında öğretmenlerin ders başarı puanlarını şişirmesiyle ilgili çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu durum dünyanın hemen hemen her ülkesinde bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğretim sürecinde puan şişirmenin ötesinde fazla test tüketilmesi, test çözme tekniklerinin öğretilmesi, kasıtlı olarak daha kolay sorulardan oluşan sınavların hazırlanması ve soruların sınavdan önce öğrencilerle paylaşılması gibi davranışlar daha geniş çaplı sorunlara işaret etmektedir. Bu araştırmada öğretmenlerin çeşitli nedenlerle, öğrencilerinin sınavlardan aldıkları puanları artırmasına odaklanılmıştır. Öğrencinin öğrenmesini yansıtmayan bu artış“test puanı enflasyonu”olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada test puanı enflasyonu kavramı, eğitimdeki diğer kavramlarla benzerlikleri, farklılıkları açısından ele alınmış, öğretmenlerin test puanı enflasyonu eğilimlerini belirleyebilmek için“Test Puanı Enflasyonu Ölçeği”geliştirilmiştir. Alanyazına uygun olarak geliştirilen bu ölçek 20 maddeden oluşan, üç boyutlu bir yapıya sahiptir. Çalışma 507 katılımcıdan toplanan veriler üzerinde yürütülmüştür. Test Puanı Enflasyonu Ölçeği'ndeki alt boyutlardan alınan puanlar açısından öğretmen özelliklerine göre manidar farklılık bunulup bulunmadığı bağımsız gruplar için t-testi ve ANOVA ile incelenmiştir. Buna göre, tüm alt boyutlarda cinsiyet ve okul türü değişkenleri açısından öğretmenlerin test puanı enflasyonu davranışları arasında fark gözlenirken; kıdem, lisansüstü eğitim yapma, okulda yöneticilik yapma, ders alanları, ölçme ve değerlendirme başlıklı bir eğitim alma ve sınıflarında sınav yapma sıklığı değişkenlerine göre fark gözlenememiştir. Kadın öğretmenlerin, erkek öğretmenlere göre ve özel okulda çalışan öğretmenlerin, devlet okulunda çalışan öğretmenlere göre test puanı enflasyonu eğilimi daha fazladır. Test Puanı Enflasyonu Ölçeği'nin 'Baskıdan Kaçma' boyutunu cinsiyet, okul türü, okulun fiziksel özellikleri, sınav yapma sıklığı ve ölçme ve değerlendirme konularında diğer öğretmenlerle etkileşim değişkenleri %25'lik kısmını açıklarken, 'Öğrenciye Destek' boyutunu açıklayan değişkenler cinsiyet, okulun sosyolojik yapısı, okulun fiziksel özellikleri değişkenleri %31'lik kısmını açıklamakta ve 'Adil Olma' boyutunu yordamada da cinsiyet, okulun fiziksel özellikleri, okul türü, okulun sosyolojik yapısı ve alan değişkenleri %28'lik kısmını açıklamaktadır. Sonuç olarak bu araştırma özellikle sınav ve test odaklı eğitim yaklaşımına sahip okulların, öğretmenlerin test puanı enflasyonunun beraberinde getirdiği zararların farkında olmasına ve ulusal düzeyde, test puanı enflasyonuna neden olabilecek etkenlerin kontrol edilebilmesi için alınabilecek önlemlere dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature, there are many studies on achievement grade inflation. That is a problem in almost every country in the world. These behaviors as; consuming more tests beyond inflating achievement points in the teaching process, teaching test-solving techniques, deliberately preparing exams made up of easy questions, and sharing the questions with students before the exam point at extensive problems. In this study, teachers focused on increasing the academic standing of their students in exams for various reasons. This increase, which does not reflect student learning, is called test scores inflation. Firstly, the concept of test scores inflation has been introduced to the literature by examining and discussing its similarities and differences with other notions in education. Then, the Test Scores Inflation Scale needed to be used the trends related to the concept were developed. The scale developed in accordance with the literature has a 3-dimensional structure consisting of 20 items. The study conducted on data has been collected from 507 participants. Whether the aspects of the sub-dimensions which are in the Test Scores Inflation Scale differ significantly according to the individual characteristics of the teachers were examined with the t-test and ANOVA for independent groups and interpreted in the relevant sections. Thus, despite the differences between test scores inflation dispositions in terms of gender and school type variables observed, no difference was observed on the variables of the conditions such as; seniority, postgraduate education, being a manager at school, receiving an education titled as a branch, measurement and evaluation, and the frequency of taking exams in their classes. Test scores inflation disposition in all the sub-dimensions are higher for female teachers than male teachers and the teachers working in private schools compared to teachers working in public schools. Although Avoiding Pressure dimensions of the Test Scores Inflation Scale explains 25% of the variables of interaction with other teachers on gender, school type, physical characteristics of the school, the frequency of examination and measurement and evaluation, the variables explaining the 'Support to Students' dimensions on gender, the sociological structure of the school. School physical characteristics explain 31% of the variables, and in predicting the 'Fairness' dimension, gender, school physical characteristics, school type, the sociological structure of the school, and branch variables explain 28%. Finally, the relationship between the independent variables determined within the scope of the research and the total scores of the scale examined by multiple regression analysis. Accordingly, gender, school type, the sociological structure of the school, physical characteristics of the school, and interaction variables with other teachers about measurement and evaluation explain 38% of the scores of the test scores inflation scale. As a result, in this study all the education stakeholders have been pointed out to be aware of the concept of test scores inflation, especially in countries with exam and test-oriented systems in education, and the harm it gives. Besides, precautions have been remarked to control the environmental factors that cause test scores inflation.