Geleneksel ve modern toplumlar bağlamında farklı kuşaklarda büyü algısı: Baby Boomer kuşağı ve Z kuşağı örneği
Perception of magic in different generations in the context of traditional and modern societies: The example of Baby Boomer generation and generation Z
  1. Tez No: 772272
  2. Yazar: NESLİHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Büyü, geleneksel toplum yapısı içerisinde Şamanizm inancıyla birlikte toplumlarda varlığını ve etkinliğini koruyarak günümüz modern toplum yapısına kadar etkisini devam ettirmiştir. Büyü, Şamanizm inancında Şaman aracılığıyla uygulanan ritüellerle toplum içinde problemlerin çözümünde bir umut oluşturmuştur. İslamiyet'in kabulüyle büyü yasaklanmışlar arasına girmiş olmasına rağmen etkisini devam ettirmiştir. Gelişen ve değişen toplum yapısında artan teknolojik gelişmeler, bilimsel çalışmalarla yaşam içinde oluşan rekabetçi süreç, büyünün etkisini azaltmış olsa da varlığını yok etmemiştir. Bu araştırma da geleneksel toplumdan modern topluma geçişle birlikte büyünün algı durumu araştırılmıştır. Aynı zamanda büyünün değişen toplum yapısında ne kadar etkin olduğu ve inanç boyutu olarak ne derece etkili olup olmadığı da araştırılmıştır. Yapılan araştırmanın teorik zeminini, James Frazer'in büyü-din arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmasında Benzerlik Kanunu ve Bulaşma (Temas) Kanunu Teorisi oluşturmaktadır. Araştırmanın mekânsal sınırı olarak Trabzon ili belirlenmiştir. Çalışma grubu, 20-30 yaş arası bireylerle 60 yaş ve üzeri bireylerden olan 20 kişiden oluşmaktadır. Araştırma süreci boyunca daha geniş verilere ulaşabilmek için nitel yöntem tercih edilmiş ve fenomenolojik yaklaşım esas alınmıştır. Araştırma verileri, ölçüt örnekleme tekniğiyle hedeflenmiş olan 20 katılımcıya yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yapılarak elde edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak yorumlanmıştır. Geleneksel toplumdan modern topluma geçişle birlikte büyüye olan inancın etkisinin kırıldığı ve uygulanan büyü işlemlerinin azaldığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been accepted that the existence of magic, which preserves its existence and effectiveness in societies with the belief of Shamanism in the traditional society structure, continues its effect until today's modern society structure. In the belief of shamanism, the rituals applied through the shaman have created a great hope in solving the problems in the society. Despite the fact that with the acceptance of Islam, magic became one of the forbidden ones, its influence continued. Although the increasing technological developments in the developing and changing society structure, scientific studies and the competitive process in life have reduced the effect of magic, it has not destroyed its existence. In this research, the perception of magic was investigated with the transition from traditional society to modern society. At the same time, it has been investigated how effective magic is in the changing social structure and how effective it is as a belief dimension. The theoretical basis of the research is James Frazer's study of the relationship between magic and religion, and the Law of Similarity and the Law of Contamination (Contact) Theory. Trabzon province was determined as the spatial limit of the research. The study group consists of individuals aged 20-30 and 20 individuals aged 60 and over. The phenomenological approach was used in this research, in which the qualitative method was preferred in order to reach wider data throughout the research process. Research data; It was obtained by conducting semistructured in-depth interviews with 20 participants who were targeted with the criterion sampling technique. The data obtained at the end of the research were interpreted using the descriptive analysis technique. With the transition from the traditional society to the modern society, the effect of belief in magic was broken and the magic procedures applied decreased.