Afet sonrası konaklama tesislerinin enerji ihtiyacının giderilmesinde sürdürülebilir çözüm önerisi
A sustainable solution proposal to meet the energy need of accommodation facilities post disaster
  1. Tez No: 772274
  2. Yazar: MUAMMER ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye coğrafi konum nedeniyle deprem başta olmak üzere yangın, heyelan, su baskını gibi doğal afetler bakımından risk altında bulunmaktadır. Afetler; evleri, işyerlerini ve çevreyi tahrip ederek insani faaliyetleri durduran felaketleri yaşatabilmektedir. Afetler hiç uyarı olmadan gerçekleşebilir, can ve mal kaybına yol açabilir. Muhtemel bir afet sonrası can ve mal kayıplarını en aza indirebilmek için afet öncesi planlama-risk azaltma ve hazırlık aşamaları ile afet sonrası müdahale ve iyileştirme aşamaları afet yönetiminin aşamalarını oluşturmaktadır. Afet sonrası iyileştirme, afet yönetim sisteminin en önemli unsurudur. Van, Elazığ ve İzmir'de yaşanan büyük afetler sonrasında iyileştirme çalışmalarında yaşanan en büyük sorun barınma olmuştur. İyileştirme aşamasında afet bölgesinde yaşanan ağır kış şartları, şehir merkezine uzaklık, trafo yetersizliği, ısınma, aydınlatma ve sıcak su gibi alt yapı yetersizliği sebebiyle enerji mevcudiyet ve erişilebilirliğinde oluşan risklerin önlenmesi; insani ihtiyaçların karşılanması açısından önem arz etmektedir. Bu doğrultuda muhtemel afet sonrası yapılan konaklama merkezlerinde kullanılacak alternatif enerji kaynakları bulunmalıdır. Bu çalışmada barınma merkezlerinde kurulması planlanan konteynerlerin güneş panelleri sistemine entegresi üzerinde veriler değerlendirilerek gelecekte yapılması planlanan barınma merkezleri için karar verici bir yol haritası çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is at risk in terms of natural disasters such as earthquakes, fires, landslides, and floods due to Turkey's geographical location. Disaster can cause a catastrophe, stops humanitarian activities by destroying buildings and the environment. Disaster happens without warning and causes loss of life and property. Pre-disaster planning, risk reduction, and preparation stages, post-disaster intervention, and recovery stages constitute the stages of disaster management to minimize the loss of life and property following a possible disaster. Post-disaster recovery is the most important element of the disaster management system. After major disasters such as Van, Elazığ, and İzmir, the biggest problem experienced in the improvement works was shelter. Energy needs can also cause major problems during the recovery phase. In the recovery process, preventing the risks of energy availability and accessibility due to severe winter conditions, distance from the city center, lack of transformers, and inadequate infrastructure such as heating, lighting and hot water in the disaster area; Finding alternative energy sources is important in terms of meeting human needs. In this study, by evaluating the data on the integration of the containers planned to be established in the shelter centers with the solar panel system and a decision-making road map for the shelters planned to be built in the future has been drawn.