A comparative analysis on the perception of consumers about marketing and marketers: The case of Türkiye and Guinea
Tüketicilerin pazarlama ve pazarlamacı kavramı algılarına ilışkin karşılaştırmalı bir analiz: Türkiye ve Gine örneği
  1. Tez No: 772284
  2. Yazar: JEAN CLAUDE LAMAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, her iki ülkede de pazarlamanın karşı karşıya olduğu başlıca sorunları tespit etmemizi sağlayacak; muhatapların somut verilere dayanarak pazarlamanın uygulanması hakkında derinlemesine fikir sahibi olmalarını sağlayacak güncel gerçeklere göre bir dizi çözüm geliştirilecek, tüketicilerin pazarlama kavramına ve pazarlamacıya ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. iki farklı ülke örneği (Türkiye ve Gine). Çalışma metodolojisi, açıklamamızın odak noktası olacak iki (2) ana bölüme ve net ve kesin olmamızı sağlayacak tablolara odaklanacaktır: PAZARLAMA KAVRAMI VE TARİHSEL GELİŞİMİ ve TÜKETİCİLERİNİN ALGILARINA İLİŞKİN ARAŞTIRMA PAZARLAMA VE PAZARCILAR KAVRAMINDA GİNE VE TÜRKİYE. Literatür taranarak geliştirilen 47 adet 5'li Likert tipi ifade yardımıyla iki ülkeden kolay örnekleme yoluyla seçilen katılımcıların pazarlama ve pazarlamacı kavramına ilişkin algıları ölçülmeye çalışılmıştır. Kullanılan ölçeğe iki örneklem için ayrı ayrı açıklayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Türkiye örneğinde sekiz, Gine örneğinde yedi faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Türkiye'deki katılımcıların sosyal pazarlama yaklaşımını benimseme eğilimi de Gine'deki katılımcılara göre daha yüksektir, bu nedenle pazarlama sadece ürün satışına dayalı değil, akademik bir disiplindir. Araştırma bulguları ışığında uygulayıcılara ve gelecek araştırmalara öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will allow us to detect the major problems in which marketing is confronted in both countries; series of solutions will be developed according to current realities that will allow interlocutors to have an in-depth idea of the application of marketing while basing themselves on concrete data, it is aimed to determine the perceptions of consumers about the concept of marketing and marketer in two different country samples (Türkiye and Guinea). The work methodology will be centred on two (2) main chapters which will be the focus of our explanation and tables which will allow us to be clear and precise, namely: MARKETING CONCEPT AND ITS HISTORICAL DEVELOPMENT and THE RESEARCH ON THE PERCEPTIONS OF CONSUMERS IN GUINEA AND TÜRKİYE ON THE CONCEPT OF MARKETING AND MARKETERS. With the help of 47 5-point Likert-type expressions developed by scanning the literature, it was tried to measure the perceptions of the respondents, who were selected by easy sampling from two countries, about the concept of marketing and marketer. . Explanatory factor analysis was applied to the scale used for two samples separately. A structure with eight factors was obtained in the sample of Türkiye and with seven factors in the sample of Guinea. The tendency of the participants in Türkiye to adopt the social marketing approach is also higher than the participants from Guinea, that's why marketing is an academic discipline not one that is based just on the sale of products.