Etik liderlik davranışları ile örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ethical leadership behaviors and perceptions of organizational justice on organizational commitment
  1. Tez No: 772287
  2. Yazar: HALE ŞAHİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYYAZ CENGİZ DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, etik liderlik ve örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa etkisini incelemektir. Bu amaçla çalışmada etik liderlik, örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık kısaca özetlenerek, bu üç kavram arasında ilişki olup olmadığı tartışılmıştır. Çalışmanın verileri Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi' nde görev yapan akademik ve idari personelden anket yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan veriler bilgisayar ortamında paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde iki grup arasındaki karşılaştırmalar için t-Testi ve çok gruplu karşılaştırmalar için Anova Analizi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda Anova Analizi sonucu anlamlı farkın çıktığı durumlarda, bu farkın hangi gruplar arasından kaynaklandığını belirlemek için gruplar arası Post-Hoc testleri uygulanmıştır. Demografik değişkenlere ilişkin verilerin analizinde ise frekans ve yüzde yöntemleri kullanılmıştır. Etik liderlik, örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık arasındaki etkiyi belirlemek için yapısal eşitlik modeli ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için de Pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effects of ethical leadership and organizational justice on organizational commitment. For this purpose, ethical leadership, organizational justice and organizational commitment are briefly summarized in this study and it is discussed whether there is a relationship between these three concepts. The data of the study were collected from the academic and administrative staff working at Ağrı İbrahim Çeçen University by questionnaire method. The collected data were analyzed in computer environment with package program. In the analysis of the data, t-Test was used for comparisons between two groups and Anova Analysis was used for multi-group comparisons. In cases where there was a significant difference as a result of Anova Analysis in multiple comparisons, Post-Hock tests were applied between groups to determine from which groups this difference originated. Frequency and percentage methods were used in the analysis of data on demographic variables.