Research on the marine turtles of Fethiye and Kızılot beaches
Fethiye ve Kızılot kumsallarında deniz kaplumbağalarının araştırılması
  1. Tez No: 77232
  2. Yazar: OĞUZ TÜRKOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Muğla ili sınırları içinde kalan Fethiye (Çalış, Yanıklar ve Akgöl) kumsalları 1995, 1996 ve 1997 üreme sezonlarında, Antalya ili sınırları içinde kalan Kızılot kumsalı ise 1996 ve 1997 üreme sezonlarında incelenmiştir. Üreme sezonları boyunca bu kumsallara Caretta caretta türünün yoğun olarak yuva yaptığı saptanmıştır. Fethiye kumsalının ise genç Chelonia mydas fertlerinin beslenme çağını geçirdiği bölge olabileceği ortaya konmuştur. Çalışmalar sonucunda Fethiye kumsalına 3 sezon boyunca toplam 1414 çıkış gerçekleşmiş bunların 374 (25.4 %) tanesi yuva (30188 yumurta) ile sonuçlanmıştır. Bu yuvalardan toplam 18696 yavru çıkmıştır. Bu yavrulardan ise 14150 tanesi denize ulaşabilmiştir. Kızılot kumsalında ise 2 sezon boyunca toplam 730 çıkış saptanmış bunların 233 (31.9 %) tanesi yuva (18265 yumurta) ile sonuçlanmıştır. Yapılan bu yuvalardan toplam 11493 yavru çıkmıştır. Bu yavrulardan 10734 tanesi denize ulaşabilmiştir. Kumsallarda yuva yoğunluğu Kızılot' ta 26 yuva/km, Fethiye' de 15.6 yuva/km dir. Fethiye kumsalına yuva yapan dişilerin ortalama düz karapas boyu (DKB) 71.61 ±5.86 cm (n:71), Kızılot kumsalında ise 70.53 +4.33 cm (n:43) dir. Fethiye kumsalında ortalama inlübasyon 56 gün, Kızılot kumsalında ise 49.8 gündür. Fethiye kumsalında yuvaların denize olan ortalama uzaklığı 17.95 m, Kızılot kumsalında ise 22. 16 m dir.
Özet (Çeviri)
In this study, Fethiye Beaches (Çalış, Yanıklar and Akgöl), Province Muğla, were investigated in 1995, 1996 and 1997 breeding seasons and Kızılot Beach, Province Antalya, was in 1996 and 1997 breeding seasons. Throughout the nesting seasons, the dense nesting of Caretta caretta was confirmed on both beaches. In addition, we believe that Fethiye Beach represents a feeding ground for juvenile Chelonia my das. A total of 1414 emergences were recorded with 374 (25.4 %) resulting in nests (30188 eggs). Of the eggs, 18696 produced hatchlings and 14150 of them were able to reach the sea on Fethiye Beach over 3 nesting seasons. On the other hand, a total of 730 emergences were recorded with 233 (31.9 %) resulting in nests (18265 eggs) on Kızılot Beach. Of the eggs, 1 1493 produced hatchlings and 10734 of them were able to reach the sea throughout the 2 nesting seasons on Kızılot Beach. The overall nesting density was 26 nests/km on Kızılot Beach and 15.6 nests/km on Fethiye Beach. The mean straight carapace length (SCL) was measured as 71.61 ±5.86 cm (n: 71) on Fethiye Beach and 70.53 ±4.33 cm (n:43) on Kızılot Beach. The overall incubation period averaged 56 days on Fethiye Beach and 49.8 days on Kızılot Beach. The average distance of nests from the sea was 17.95 m on Fethiye Beach and 22. 16 m on Kızılot Beach.